V pravěku bylo In takzvané bílé zlato. Touha žen po špercích, je stará jako lidstvo samo

18.8.2022
Jan Štoll

Pravěké ženy si potrpěly na luxusní materiály jako je takzvané bílé zlato doby kamenné. Pro mušličky se pak křižovalo Evropou. Jak tyto šperky vypadaly, a mnohem víc ukazuje výstava Moravského zemského muzea v Brně.

„Překvapující je množství forem a typů ozdob, pro jejichž výrobu lidé využívali vedle takzvaného bílého zlata prehistorie – mamutoviny dostupné přírodní materiály. Kvůli některým schránkám, ulitám a lasturám lidé z Moravy křižovali Evropu, opracovávali je, ztráceli, hromadili a vyměňovali,“ vysvětluje Martina Galetová, autorka výstavy.

V ozdobách a zdobeních, které pravěcí lidé používali, rozeznáváme často hlubokou symboliku –  výraz hierarchie, společenského postavení, sexuální signál, odraz přináležitosti k etnické skupině, rituální prvek, popsalo výstavu Moravské zemské muzeum.

Příběh nejstarších šperků a ozdob těla se odvíjí na příkladu rekonstruované nálezové situace ozdob v hrobě tří jedinců z Dolních Věstonic a antropologické rekonstrukce šamana z dílny Laboratoře antropologické rekonstrukce.

Prostřednictvím nálezů z moravských a českých lokalit mohou lidé nahlédnout do života lidí, kteří žili na stejném území jako my dnes, jen přibližně o 30 tisíc let dříve. Mimořádně budou k vidění originály všech paleolitických venuší nalezených na území České republiky včetně té nejslavnější – Věstonické venuše. Zobrazení mužů byla nalezena výjimečně, jejich příkladem je torzo muže z Dolních Věstonic či šamanova loutka z Brna.

Věstonická venuše, nalezená týmem profesora Karla Absolona v Dolních Věstonicích v roce 1925, je nejstarší nalezenou keramickou soškou na světě. Jedná se o Národní kulturní památku a nejvzácnější exponát Moravského zemského muzea.

Šamanova loutka, nalezená stavebními dělníky v roce 1891 na ulici Francouzské v Brně, byla vyrobena z mamutoviny, představuje pravděpodobně nejstarší nalezenou loutku na světě a je řazena mezi 15 nejvzácnějších exponátů Moravského zemského muzea. Výstava Nejstarší šperky a ozdoby těla začíná v Pavilonu Anthropos od 19. srpna.

stoNepřehlédněte