• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • V Praze je 41 programů zaměřených na pomoc slabým

    25.8.2018

    Celkem funguje v hlavním městě 41 streetworkových programů, tedy aktivit zaměřených na nízkoprahové sociální služby. Některé se zaměřují na pomoc dětem ze sociálně slabých rodin, jiné na lidi bez domova nebo na drogově závislé. V každém programu je od dvou do šesti pracovníků.

    Celkem je v České republice registrováno na 600 programů, které fungují ve velkých i malých městech a obcích. Programy jsou financované ze státního rozpočtu a přispívají i obce.

    Streetworkoví pracovníci vytipovali problematická místa v Praze. Jako sociálně vyloučené lokality označují okolí Anděla nebo oblast Pod Bohdalcem. Místa toxiscény jsou u smíchovského nebo hlavního nádraží. Lidé bez přístřeší žijí zejména na okrajích Prahy, například na Černém Mostě, v centru města se pohybují spíše přes den. Sexuální byznys je problémem okolí Václavského náměstí.

    Pracovníci v terénu se zaměřují například na nudící se skupinky dětí na lavičkách nebo v nákupních centrech, snaží se je zkontaktovat, nalézt jim zábavu, aby z nudy nesklouzli k rizikovému chování, například k užívání drog nebo bitkám. Dětem ze sociálně slabých rodin nabízejí pomoc při podávání přihlášek na střední školy nebo s nimi rozebírají problémy ve vztazích s vrstevníky nebo rodiči.

    Jiné streetworkové programy jsou zaměřené na pomoc lidem bez domova, kterým se snaží zajistit kontakt s úřady nebo nalézt pomoc při řešení konfliktů. Další programy se snaží drogově závislé uchránit před přenosnými nemocemi tím, že jim distribuují nový materiál a vysvětlují nutnost dodržování hygienických pravidel, pomáhají jim také nalézt cestu při odvykání.

    Podle ředitelky České asociace streetwork Martiny Zikmundové se objevují často názory, že práce terénních pracovníků je jen o výměně jehel pro drogově závislé, že práci mohou dělat i studenti jako dobrovolníci. „Tenhle druh sociální práce je pro zralé osobnosti se zkušenostmi, protože je to syrová práce v první linii. Povolání terénního sociálního pracovníka není moc dobře finančně ohodnocené a i společenská odměna za to, že tuhle práci děláte, je minimální. Někdy musíte i členy rodiny přesvědčovat o tom, že to, co děláte, má smysl a je užitečné pro všechny,“ uvedla.

    První streetworkové organizace v Čechách vznikly po pádu komunistického režimu. „Vyskytly se problémy, které tu před revolucí buď nebyly v takové míře, nebo nebyly tak vidět jako například užívání ilegálních drog, sexbyznys nebo neorganizovanost dětí a mládeže,“ řekla Zikmundová.

    Centrem pro děti je například klub Beztíže při Domu dětí a mládeže Ulita v Praze 3 nebo Nízkoprahový klub Vrtule v Praze 8. Drogově závislým pomáhá kontaktní centrum Sananim na Smíchově nebo Drop In na Starém Městě. Lidé bez domova nacházejí pomoc u Armády spásy v Holešovicích, na Novém Městě pomáhá lidem zapojeným v sexuálním byznyse Rozkoš bez rizika.

    Zdroj: čtk

    Zakázané vysílání v době nesvobody. Svobodná Evropa jako hlas, za který se zavíralo


    Témata:

    Nepřehlédněte