V Praze probíhá očkování lidí bez domova

16.9.2021
Redakce

Očkování v terénu organizuje hlavní město ve spolupráci s praktickými lékaři a neziskovými organizacemi Armáda spásy, Naděje, Centrum sociálních služeb Praha, Sananim, Český Červený kříž a Drop In od 13. července. V azylových domech a v noclehárnách se s očkováním začalo v červnu.

„Postupně se daří oslovit lidi, kteří by na očkování za běžných podmínek nedosáhli a kteří jsou zároveň s ohledem na svůj zdravotní stav způsobený dlouhodobým pobytem na ulici daleko náchylnější k onemocnění covidem-19. Očkováním lidí bez domova posilujeme také ochranu zdravotníků a sociálních pracovníků, kteří se starají i o tuto skupinu obyvatel, a veřejnost,“ uvedla radní hlavního města Milena Johnová (Praha Sobě), v jejíž gesci je sociální politika a zdravotnictví.

Lidé bez domova, kteří přespávají venku a jsou v kontaktu pouze s terénními pracovníky sociálních služeb, se mohli nechat zatím naočkovat proti koronaviru na osmi očkovacích akcích. Ty se konaly v místech, kde se tito lidé zdržují, tedy například pod Libeňským mostem, na hlavním nádraží nebo U Bulhara. Naposledy se lidé v terénu mohli nechat mobilním týmem naočkovat v pondělí 13. září na akci zvané Piknik pro lidi bez domova. V prostorách karlínského Přístavu 18600 vakcinaci podle Hofmana podstoupilo 68 lidí.

Další očkování lidí bez přístřeší je naplánováno na pátek 17. září, kdy se bude očkovat v pražských squatech. Ve čtvrtek 7. října budou zdravotníci bezdomovce očkovat v ordinaci Naděje U Bulhara. Další termíny budou podle mluvčího magistrátu následovat podle potřeby.

Jednodávková vakcína byla zvolená proto, že lidé bez přístřeší se obvykle nezdržují na jednom místě a hrozí, že by se zdravotníkům nepodařilo podat jim i druhou dávku. Po absolvování očkování dostanou bezdomovci vytištěný certifikát o provedené vakcinaci. Elektronickou verzi dokumentu o očkování si mohou nechat uložit u poskytovatelů sociálních služeb.

Praha může lidi bez přístřeší, kteří jsou mladší 60 let, očkovat vakcínou Janssen od 30. června. Tutéž vakcínu může Praha na základě stanoviska, které vydalo ministerstvo zdravotnictví, používat i pro vakcinaci cizinců bez pojištění. Po vyjádření ministerstva, zda se může vakcína Janssen použít pro různé věkové skupiny, volalo tehdy vedení české metropole. V červnu před vydáním rozhodnutí pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) kritizoval, že očkování osob žijících na ulici ministerstvo zdravotnictví neřeší systematicky.

Podle odhadů žije v Praze na ulici zhruba 4000 lidí, mnozí z nich jsou cizinci. Část z nich využívá k noclehu sociální zařízení jako ubytovny a noclehárny, část lidí bez domova přespává ve svých vybudovaných přístřešcích nebo stanech umístěných zvláště v okrajových částech Prahy.

Jednu dávku očkování má za sebou 0,76 milionu z 1,14 milionu Pražanů. V očkovacích místech v hlavním městě bylo lidem podáno 2,13 milionu dávek vakcíny.

Zdroj: jv/ctkNepřehlédněte