V Praze se chystají dvě opravy velkých bývalých vojenských budov

Dvě státní instituce připravují nákladné rekonstrukce bývalých vojenských objektů v centru Prahy. Jde o nevyužívané kasárny a komplex Invalidovny, obojí v Karlíně. ČTK to sdělili zástupci ministerstva spravedlnosti, které vlastní kasárny, a Národního památkového ústavu (NPÚ), který spravuje Invalidovnu. V metropoli se také nachází bunkry, které jsou součástí systému krytů civilní ochrany.

NPÚ převzal objekt Invalidovny loni v květnu od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. V objektu chce ústav zřídit informační centrum a kavárnu, další prostory by měly sloužit kancelářím NPÚ, odborům ministerstva kultury, vzdělávacím aktivitám i zdejšímu komunitnímu životu.
„Rekonstrukce Invalidovny je nyní ve fázi příprav dokumentace. Předpokládáme, že rekonstrukce by měla být dokončena v roce 2024 až 2025, v současnosti však připravujeme zpřístupnění pro veřejnost ve vybraných dnech v týdnu již od dubna tohoto roku. Obnova objektu vyjde přibližně na miliardu korun,“ sdělila mluvčí NPÚ Jana Hartmanová.
Další bývalým objektem, který by se měl dočkat obnovy, jsou kasárny u Negrelliho viaduktu v Karlíně. „Mapujeme situaci, zda a jak s objektem naložíme. Nad konkrétními plány týkající se rekonstrukce a jejího případného financování se teprve uskuteční jednání,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
V areálu kasáren nyní funguje společensko-kulturní centrum, které má smlouvu do roku 2020 a rádo by ji prodloužilo. I o tom se podle Řepky teprve bude jednat. Na rekonstrukci objektu z 19. století by byla zapotřebí investice v řádu miliard, které zatím ministerstvo nemá zajištěno. Budovu dříve vlastnilo ministerstvo obrany, které se jej neúspěšně pokoušelo prodat v dražbě. Resort spravedlnosti budovu převzal v roce 2016.
V metropoli se nachází také řada bývalých vojenských bunkrů, které vesměs slouží jako kryty civilní obrany. Těch je v Praze 741 a v případě potřeby se tam může ukrýt celkem 492.000 lidí. Některé kryty bývají přístupné veřejnosti, například kryt na Folimance v Praze 2, který patří k největším v metropoli a byl vybudován na přelomu 50. a 60. let.
Zdroj: čtk

Středočeská policie bude využívat drony při dohlížení na provoz

Včera, 16:00
Je to skutečně nezvyk, držet opět v rukou housle. Více než rok svíraly pušku. Rozkaz...
Včera, 13:59
Králíky jsou historicky nejvýchodnějším městem Čech. Leží v nadmořské výšce 560 metrů. Nedaleký Králický Sněžník...
Včera, 12:25
Busking je tvrdou školou umění jako ve sportu. V současnosti zažívá svůj velký boom. Buskeři,...
Včera, 09:59
Před sedmi lety odešel do hereckého nebe herec a dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana Jan...
Včera, 08:02
Komu by se za horkých letních dnů chtělo vařit? Proto se v tomto období mnozí...
8.8.2020
Už jste někdy kráčeli po mořském dně? Zřejmě ne, pokud nepatříte mezi profesionální potápěče. Ten...
8.8.2020
Průběh počasí toho kterého roku můžeme hravě shrnout do téměř holé věty: Letos nebylo žádné...
8.8.2020
Se stavbou trati z Neratovic do Brandýsa nad Labem souvisely i stavby nádražních budov. Kostelecké...
8.8.2020
Když Miroslav Tyrš razil heslo „V zdravém těle zdravý duch!“, věděl, o čem mluví. Možná...
8.8.2020
Přestože letošní léto není tak tropické jako tomu bylo v předchozích pár letech, najdou se...
Reklama