V Praze začaly jezdit sdílené elektrokoloběžky firmy Bolt

27.7.2021
Redakce

Minuta jízdy na kole nebo koloběžce vyjde na 2,50 Kč a platbu, stejně jako samotné vypůjčení se provádí prostřednictvím mobilní aplikace. Koloběžka zároveň nedovolí jízdu ukončit, pokud se nenachází na jednom z vymezených stanovišť. Místa pro umisťování elektrokol a koloběžek firma podle svého vyjádření vybrala ve spolupráci s magistrátem a městskými částmi.

Společnost již koloběžky provozuje v deseti českých městech, letos je spustila v Brně, Ostravě a Liberci. V dalších to v nejbližší době plánuje. „Princip, na kterém je naše služba založena, minimalizuje to, že se naše koloběžky budou válet po chodnících, v parcích a podobně. Nanejvýš ve velmi nepravděpodobném případě, že někdo koloběžku poškodí a rozbitou nechá ležet, kde ji naši lidé ovšem v řádu hodin najdou a odklidí,“ uvedl manažer pro elektrická kola a koloběžky Bolt pro Českou republiku Martin Zajíc.

Provoz elektrokoloběžek v metropoli se v minulosti dočkal kritiky obyvatel, centrálních městských částí i magistrátu. Firma Lime, která je začala v Praze jako první provozovat v září roku 2018, má model fungování založený na tom, že jezdec může koloběžku zanechat kdekoliv. To někdy vede k parkování vozítek na nevhodných místech, například uprostřed chodníků. Samosprávy kritizují také fakt, že uživatelé nedodržují bezpečnostní předpisy, jezdí po chodníku a podobně.

Pohyb koloběžek byl v centru metropole značně utlumen koronavirovou krizí, protože velkou část jejich uživatelů tvořili turisté. Loni začala elektrokoloběžky v Praze nabízet také firma re.volt, ta však nedávno oznámila ukončení činnosti. V metropoli funguje také služba pro sdílení kol Rekola, sdílení automobilů Car4way nebo elektrokola Homeport.

ČTK/jikNepřehlédněte