• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V pražské tržnici SAPA inspektoři objevili 1880 kilogramů výbušnin

  8.12.2023
  Doris Drienová

  Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) ve středu uzavřeli v obchodním centru SAPA v pražské Libuši provozovnu prodávající pyrotechnické výrobky. Při společné akci s policisty objevili v prodejně 1880 kilogramů výbušných látek, což je mnohokrát více, než stanovuje zákon o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi.

  Novináře o tom ve čtvrtek informoval mluvčí ČOI František Kotrba. Kontroly v Libuši odhalily také padělky zboží, které by v originále stálo víc než osm milionů korun, a desítky kilogramů masa bez průvodních dokladů, sdělila ve čtvrtek odpoledne policejní mluvčí Eva Kropáčová.

  V prodejní místnosti podle něj inspektoři našli 1880 kilogramů čisté hmotnosti výbušných látek pyrotechnických výrobků různých kategorií. „Zákon o pyrotechnice povoluje v tomto případě množství maximálně 80 kilogramů čisté hmotnosti výbušných látek. Vzhledem k nepřípustnému množství pyrotechnických výrobků by mohlo dojít k bezprostřednímu ohrožení zdraví a bezpečnosti,“ uvedl ústřední ředitel ČOI Jan Štěpánek. Inspekce proto nařídila uzavření provozovny na dva dny. Provozovatel je v této době povinen sjednat nápravu a poté informovat ČOI.

  „V případě, že nedojde k odstranění nedostatku v uvedené lhůtě, je ředitel inspektorátu oprávněn tuto lhůtu prodloužit, a to až do doby, než k odstranění nedostatku dojde,“ dodal Kotrba.

  Česká obchodní inspekce bude v závěru roku v kontrolách zaměřených na nabídku, prodej, skladování a zacházení s pyrotechnickými výrobky pokračovat. „Apelujeme i na spotřebitele, aby při nákupu tohoto sortimentu byli obezřetní, věnovali pozornost tomu, od koho a kde pyrotechnické výrobky nakupují,“ zdůraznil Štěpánek.

  Policisté při kontrole prodejců v Libuši našli kontejner, ve kterém celníci zajistili téměř 1500 padělků oblečení, obuvi, parfémů i kabelek známých značek v hodnotě vyšší než osm milionů korun, uvedla Kropáčová. Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) odhalili 80 kilogramů produktů rybolovu a drůbežího masa přepravovaných bez průvodních dokladů. Ty podle mluvčího SVS Petra Vorlíčka neměla ani přepravovaná zmrazená drůbež. Veterináři nařídili likvidaci masa. „Obě zjištění budou dále řešena v přestupkových řízeních. Za přepravu potravin neznámého původu hrozí pokuta až ve výši 50 milionů Kč, za přepravu bez registrace hrozí pokuta až do výše 300.000 Kč,“ uvedl Vorlíček.

  Akce v Libuši podle Kropáčové odhalila 153 přestupků, z toho víc než 120 policisté vyřešili na místě. „Trestu neuniknou ani dva řidiči pod vlivem alkoholu a jeden řidič pod vlivem omamných a psychotropních látek,“ doplnila policejní mluvčí.

  Při loňské kontrolní akci ČOI udělala od poloviny listopadu do konce prosince 210 kontrol, v 78 případech zjistila porušení zákona o pyrotechnice a ve 28 případech porušení zákona o ochraně spotřebitele. Provozovatelé měli nedostatky ve vedení evidence pyrotechnických výrobků, porušovali požadavky na jejich skladování nebo prodávali některou pyrotechniku osobám mladším, než je zákonem stanoveno. ČOI při akci pravomocně uložila 44 pokut v celkové výši 115.700 korun, závažnější porušení se řešila ve správním řízení.

  Zábavní pyrotechnika se řadí do kategorií F1 až F4 podle stupně nebezpečí a úrovně hluku. Málo nebezpečné výrobky kategorie F1, jako jsou například bouchací kuličky, si mohou koupit lidé od 15 let. V kategorii F2 jsou zařazené málo nebezpečné výrobky, které jsou prodejné od 18 let. Středně velké nebezpečí představují výrobky kategorie F3. Koupit si je mohou zájemci od 21 let. Do kategorie F4 patří výrobky představující velké nebezpečí, používat je mohou pouze lidé s osvědčením o odborné způsobilosti, které vydává Český báňský úřad. Existuje ještě divadelní pyrotechnika T1 a T2 a ostatní pyrotechnika označovaná P1 a P2.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte