V pražském Karlíně probíhá výstava předních českých malířů

25.1.2020
Fefík

„Nevyhledává konfrontaci, ale rozmluvy. Jsme svědky dialogu mladých malířů, kteří se sami ,doporučili‘ svou dosavadní tvorbou, s jejich legendárními vzory,“ míní Exner.
Výstava dokazuje zájem současných malířů o stejná témata a inspirace, jak tomu bylo u jejich slavných předchůdců. Tyto obrazové dialogy přinesly velice povzbudivé teze; a to, že malba stále žije, byla jen dočasně zahnána do kouta. Ukazuje se, že historicky rostlá měřítka neztratila svou platnost ani v současném umění.
„Každý si vybaví renesanční umělce, impresionisty či české krajináře. Ale každá tradice a každá škola má nějaký začátek. Třeba současnost a její tvůrci budou za pár desítek nebo stovek let stejně tradiční a uznávaní jako jejich slavní předchůdci,“ uvedl šéf Kooperativy Martin Diviš.

Krajinář Adolf Kosárek. Jeho oblohy vynikají zvláštním půvabem a mocným světlem

Expozice je sestavena z prací současných mladých umělců jako jsou Adam Kašpar, Jakub Čuška, Ivana Mrázková, Ondřej Minář, Adéla Jánská, Michal Nagypal, Tomáš Honz, Alena Kožená, Lenka Falušiová, Zdeněk Daněk, Blanka Valchářová a doplnila je díla velkých českých klasiků – Julia Mařáka, Václava Špály, Zdenky Braunerové, Adolfa Kosárka, Viktora Strettiho, Jaroslava Panušky, Bedřicha Piepenhagena, Miloše Jiránka, Bedřicha Wachsmanna, Ladislava Čepeláka a mnoha dalších z bohaté sbírky pojišťovny Kooperativa.

Expozice Dialogy je návštěvníkům zdarma přístupná do 2. února 2020 od úterý do neděle (10 – 18 hodin) v karlínské centrále v Pobřežní ulici 21.

FOTO: Dialogy v Galerii Kooperativy

Dialogy v Galerii Kooperativy - 1 kooooooooooDialogy v Galerii Kooperativy - 2 koooooo.Dialogy v Galerii Kooperativy - 3 ooooDialogy v Galerii Kooperativy - 5 kooooooDialogy v Galerii Kooperativy - 9 prg.eu
Další fotky
Dialogy v Galerii Kooperativy - 0 prgeu

Zdroj: mk, OsmičkaNepřehlédněte