V pražských Letňanech je dnes k dispozici očkovací autobus

25.9.2021
Redakce

Očkovací autobus u stanice metra v pražských Letňanech bude dnes zájemcům k dispozici do 17:00. Jde o poslední, třicátou zastávku autobusu, v němž se proti covidu-19 naočkovalo více než 1200 lidí. Do očkování se dnes zapojil i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Autobus podle něj slouží nejen k očkování, ale také k vyvracení dezinformací o vakcinaci.

„Jsem tady dnes v roli lékaře. Ptám se pacientů, co jim je a podobně, následně je pouštím dál k sestře, která jim případně dává dávku vakcíny,“ řekl novinářům Hřib. Staral se například o prvního dnešního zájemce o třetí dávku vakcíny. Tu mohou lidé dostat osm měsíců po ukončeném očkování.

V autobuse, který bezplatně zapůjčil Dopravní podnik hlavního města, očkují zdravotníci ze společnosti MEDICON jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson nebo dvoudávkovou Pfizer/BioNTech. Projekt, do něhož se zapojil Český červený kříž, Městská poliklinika Praha a Zdravotnická záchranná služba hlavního města, zastřešuje příspěvková organizace Metropolitní zdravotnický servis.

„Autobus je perfektně zorganizovaný,“ chválil primátor. Zájemci vejdou dovnitř dveřmi u řidiče, zaregistrují se u přepážky a následně pokračují do pracoviště lékaře. Tam se jich zdravotník zeptá na potřebné informace například o alergiích či prodělaném covidu-19. „Následně když úspěšně projdete těmito dvěma úrovněmi, dostáváte se k sestře, která aplikuje dávku vakcíny, kterou si vyberete,“ dodal Hřib.

Očkovací autobus poprvé vyjel v polovině letních prázdnin. První zastávkou byla zoologická zahrada v Troji. V dalších dnech autobus stavěl na náplavkách u Hořejšího a Rašínova nábřeží, na Olympijském festivalu ve Stromovce, na pražském Výstavišti a na dalších lokacích.

Autobus je podle Hřiba takovým detašovaným pracovištěm metropolitního očkovacího centra v Kongresovém centru Praha na Vyšehradě. „Tam jsme podali více než 200.000 dávek. Byli jsme druhým největším očkovacím centrem v Praze a čtvrtým nejvýkonnějším v celé zemi,“ dodal primátor.

Po skončení očkování ve velkých centrech bude v Praze podle dřívějšího vyjádření ředitele magistrátního odboru zdravotnictví a krajského koordinátora očkování Martina Ježka kapacita asi 16.500 dávek za týden. Dříve byla přes 64.500 denně.

V očkovacích místech v hlavním městě zdravotníci lidem podali 2,16 milionu dávek očkovacího séra. V celé ČR má ukončené očkování přes 5,9 milionu lidí, tedy asi 55 procent obyvatel. Očkovat se mohou zájemci od 12 let.

V Letňanech je dnes k vidění i mnoho dalších autobusů, neboť se tam zároveň koná Autobusový den Pražské integrované dopravy, který je přehlídkou historických i moderních autobusů.

Zdroj: jv/ctkNepřehlédněte