V Řepích vyroste nový dům pro seniory. Jaké služby budova nabídne?

12.1.2021
Redakce

Stavbu domu s pečovatelskou službou schválilo zastupitelstvo městské části v lednu roku 2014. Bude se nacházet na pozemcích při ulicích K Šancím a Engelmüllerova. „Jedná se o okraj naší městské části, končí zde rodinná zástavba starých Řep, prostoru dominuje budova Domova sv. Karla Boromejského,“ popsala Synková. Hlavní město na stavbu přispělo částkou 149,1 milionu korun, zbytek peněz uhradí městská část z vlastního rozpočtu.

Obyvatelé domu budou bydlet samostatně a bude pro ně zajištěna pečovatelská služba a domácí zdravotní péče. „Počítá se i s pokoji odlehčovací služby pro krátkodobé pobyty,“ dodala starostka. Místostarosta Prahy 17 Jaroslav Bíro doplnil, že se zahájením stavby se počítá na přelomu letošního třetího a čtvrtého kvartálu. Dům by podle něj měl být dokončen do 23 měsíců od zahájení stavby a zkolaudován do 25 měsíců.

Projekt Mezi námi spojuje seniory a děti

Děti a senioři se propojují díky povídání a čtení

Původně měl být domov hotov už letos, příprava stavby se však protáhla z důvodu úpravy projektu. „V roce 2019 byla z důvodu ekonomizace vlastní stavby a budoucího provozu snížena plocha administrativní části a díky tomu mohlo dojít k navýšení počtu nabízených ubytovacích jednotek, rovněž došlo ke změně koncepce stravování,“ vysvětlil Bíro.

Podle vyjádření vedení magistrátu chce město dále podporovat stavbu zejména menších zařízení pro seniory s ohledem na demografický vývoj a stárnutí populace. Radní Milena Johnová loni uvedla, že v metropoli chybí ubytování pro tisíce seniorů. Letos by měla začít také například přestavba mateřské školy v Petrovicích na byty pro samostatné seniory, kteří nevyžadují každodenní péči ošetřovatelů. Stát má 58,3 milionu korun bez DPH, magistrát na projekt přispěl částkou 33 milionů.

adp/ČTKNepřehlédněte