V Šumperku si lidé za odpad připlatí. Radnice chystá zdražení na 840 korun

17.11.2021
Jan Štoll

Šumperská radnice chce zvýšit poplatek za svoz komunálního odpadu, a to téměř o 100 korun. Pokud zastupitelé návrh vedení města v prosinci schválí, budou obyvatelé města platit ročně 840 korun. Důvodem je podle vedení radnice odpadový zákon, který začal platit od letošního ledna a jenž zasahuje do vývoje cen skládkování směsného odpadu v České republice.

V porovnání s ostatními okresními městy by obyvatelé Šumperka platili nejvíce. Maximální sazba poplatku, kterou stanoví odpadový zákon, je 1200 korun. „Tím, že se budeme snažit maximálně třídit, a tím pádem ukládat co nejmenší objem směsného odpadu na skládku, můžeme zdražování přibrzdit, nikoliv však zastavit,“ řekl místostarosta Jakub Jirgl (ANO).

Od ledna příštího roku vedení města navrhlo zvýšení poplatku o 96 korun; obyvatel Šumperka by tak měl za likvidaci odpadu po zdražení zaplatit za rok 840 korun. „To, že navyšování poplatku za odpady je nutností, ukazují čísla z letošního roku. Šumperští občané vyprodukovali za prvních devět měsíců roku 2021 celkem 4352 tun směsného komunálního odpadu, což představuje 84 procent z letošního limitu pro naše město. Abychom zůstali v základní, tedy levnější sazbě, měli bychom být na 75 procentech. Z toho vyplývá, že město letos bude platit v závěru roku zvýšenou sazbu za skládkování,“ doplnila mluvčí radnice Soňa Singerová.

Odpadový zákon, který je pro obce a města závazný, stanoví podle radnice dvě sazby za skládkování směsného odpadu. Obě, jak základní, tak zvýšená sazba za skládkování, postupně porostou. V roce 2029 tak město místo pětistovky za tunu zaplatí základní sazbu 700 Kč, zvýšená sazba poroste rychleji, a to až ze současných 800 na 1850 korun za tunu v roce 2029.

Do ceny se podle zástupců města promítne také to, že se bude snižovat objem odpadu na člověka, za který bude město platit nižší sazbu. „Od letos platných 200 kilogramů na poplatníka klesne tento limit postupně na 120 kilo v roce 2029. Pokud by občané vyprodukovali v roce 2029 stejné množství odpadu jako v roce 2020, za skládkování by město zaplatilo ve srovnání s loňským rokem třikrát víc,“ uvedla mluvčí radnice.

Ostatní okresní města ke zvyšování poplatku zatím nepřistoupily. Například obyvatelé Olomouce příští rok za svoz a likvidaci komunálního odpadu zaplatí stejnou částku jako letos, tedy 804 korun, rozhodli nedávno zastupitelé. V Přerově za odpad platí obyvatelé města už třetím rokem 700 korun, zvyšování poplatku zatím radnice neprojednávala. V Prostějově platí za odpad 600 korun a ani tam se o zvyšování dosud nejednalo, v Jeseníku platí lidé 696 korun, o 96 korun se poplatek zvyšoval letos.

Celková produkce odpadu v Olomouckém kraji v roce 2020 po předloňském poklesu vzrostla zhruba o třetinu na 2,943 milionu tun z 2,179 milionu tun v roce 2019. Snížilo se množství komunálního odpadu, naopak přibyl nebezpečný i ostatní odpad. Na jednoho obyvatele Olomouckého kraje loni připadlo v průměru 4659 kilogramů odpadu, o rok dříve to bylo 3447 kilogramů.

Schválený krajský plán odpadového hospodářství zahrnuje vytvoření odpadových center, z nichž má být do spalovny odvážen zbytkový komunální odpad, který zůstane po předchozím třídění. Značnou část zbytkového komunálního odpadu má zlikvidovat teplárna na okraji Přerova. Po plánované modernizaci má ročně spálit až 114 tisíc tun tuhého alternativního paliva vyrobeného z vytříděných komunálních a ostatních odpadů.

STO/ČTKNepřehlédněte