V USA se vraždí nejvíc v historii. Stojí za zvýšeným počtem masových střeleb lockdown?

15.6.2021
Simona Knotková

Lidé byli dlouhé měsíce zavření doma a léčba mnoha nemocí se odkládala. I to by mohlo být vysvětlení vzrůstajícího počtu masových střeleb na území USA. Jenom za prvních pět měsíců jich tamní kriminalisté letos zaznamenali více než 240. Nejvíce z nich proběhlo v posledních třech měsících, příhodně po znovuotevření země, které byly z historického hlediska úplně nejhorší.

Tragédie na Kladensku: Po střelbě zůstali tři mrtví, přežil jen novorozenec

Problematikou se zabývali vědci z lékařských fakult Stanford University School of Medicine a Icahn School of Medicine. Pro svou novou studii si vzali na pomoc databázi, která zmapovala všechny masové střelby v letech 1982 až 2021. Mezi pachateli identifikovali 115 střelců, z nichž vybrali 35 přeživších útočníků, kteří prošli řádným trestním řízením a jejich psychický stav byl důkladně zanalyzován odborníky.

Asi nepřekvapí, že 32 z nich vykazovalo známky psychiatrických poruch. Největší zastoupení měla schizofrenie, další zločinci trpěli bipolární poruchou, paranoiou, poruchou osobnosti či psychózou spojenou s užíváním návykových látek. Nejdůležitějším poznatkem je, že u 28 případů tyto komplikace nebyly diagnostikovány ani léčeny před spácháním trestného činu.

Největší masová sebevražda v moderní historii. Více než 900 lidských životů měl na svědomí šílený vůdce sekty „Jim“ Jones

„Psychiatrické poruchy vysledované u pachatelů masových střeleb jsou vážnými onemocněními mozku, a proto si vyžadují správnou diagnózu a léčbu stejně jako jakákoliv jiná nemoc. Musíme zmenšit stigma, které je s těmito poruchami spojené, abychom pacientům umožnili dostávat vhodné léky a další léčbu. Tím, že s těmito pacienty a jejich nejbližším okolím budeme mluvit, máme příležitost zachránit životy,“ uvedl vedoucí studie Ira D Glick v tiskovém prohlášení.

Badatelé dodávají, že psychická nemoc není jediným viníkem, který stojí za masovými vraždami, ale pouze jeden z vlivů, který může, nebo nemusí nemocného dovést až k extrémnímu činu. Násilí obecně se nadále týká především mentálně zdravých jedinců.

Zdroj: Science AlertNepřehlédněte