Největší masová sebevražda v moderní historii. Více než 900 lidských životů měl na svědomí šílený vůdce sekty „Jim“ Jones

18. listopad 1978. Na farmě Jonestown, uprostřed neproniknutelného guyanského pralesa, vrcholí scéna jako ze zlého snu. Davu vyhublých sektářů je právě oznámeno, že byli všichni zrazeni a musejí se, byť poněkud předčasně, vydat na společnou cestu do ráje. Prý nejde o sebevraždu, ale o duchovní cestu a zanedlouho se všichni opět setkají. A tak se začnou rozdávat pohárky smrti…

Svatyně lidu

Už od dětství byl James Warren „Jim“ Jones postižen potřebou hlásat víru. Křtil své kamarády, ale také zabíjel malá zvířata a sloužil za jejich „duše“ pohřební mše. V pětadvaceti letech založil vlastní církev zvanou Svatyně lidu. Zprvu to vypadalo, že jeho hlavním zájmem jsou dobročinné účely – pomáhal černochům, věnoval se charitě a kázal.

Později do jeho projevů vstoupil strach před atomovou katastrofou. Na dva roky opustil USA a toulal se po Jižní Americe. Sekta bez jeho vedení však začala upadat a věřící ho prosili o návrat. To mu dalo vnitřní sílu. Potřebují ho, dokážou pro něj udělat cokoliv. Vrátil se jiný, mnohem silnější a s jasným cílem. Vůdce, jenž žádal slepou poslušnost. Řadou psychologických triků získal nad svými ovečkami absolutní moc. Poslouchaly jeho příkazy, dobrovolně mu odevzdaly veškerý majetek. A v jeho mysli rostl šílený plán.

Fanatická náboženská aktivistka. Američanka Carrie Nation bojovala ve jménu Ježíše Krista proti alkoholu

Jonestown, ráj na zemi

V roce 1974 Jones koupil za půl milionu dolarů pozemek v jihoamerickém státě Guyana. Odešel s nejvěrnějšími členy jeho církve vybudovat uprostřed džungle osadu, již pojmenoval Jonestown. Následovala ho takřka tisícovka lidí, kteří bezmezně věřili, že je zde čeká ráj na zemi. Místo toho však našli jen otroctví a nuzotu. Poznali těžkou práci, psychický i fyzický teror, vymývání mozků i drogy. V Jonestownu platila tvrdá pravidla. Například manželé žili odděleně a museli žádat o povolení sexuálního styku. Ta se naopak nevztahovala na jejich duševně chorého pastora. Jones, trpící zvláštním druhem schizofrenie, si žil v přepychu a oddával se sexuálním orgiím.

Posedlý čaroděj a vůdce drogového klanu. Hrůzostrašný příběh amerického sériového vraha

Odhalení sadistických praktik šíleného kazatele

Přestože se Jones staral o svou propagandu a pozitivní image, když nechával v tisku uveřejňovat lživé informace a články o životě na farmě, v USA již řada lidí tušila šílenou pravdu. Na místo dokonce přijela komise senátora Lea Ryana doprovázená řadou novinářů, která měla poměry v misijní kolonii Jonestown vyšetřit. Jones a jeho nejvěrnější sehráli obvyklou komedii o ráji na zemi, ale novináři nakonec podvod odhalili. Jones je tedy pro jistotu nechal postřílet.

Caligula v sukních. Sadistická královna Ranavalona I. vraždila, aby vymýtila křesťanství na Madagaskaru

Tragické finále

V té chvíli už sedmačtyřicetiletý vůdce Svatyně lidu věděl, že nastal konec jeho zvrácené misie. Proto sezval své stádečko na shromaždiště a rozdal jim pohárky obsahující prudký jed. Ti, kteří nápoj odmítli dobrovolně vypít, byli donuceni násilím, případně zastřeleni. Když o několik dnů později přišla na místo armáda, našla více než 900 mrtvých. V objektu objevili ohromné množství zbraní, peníze i šperky. Majetek vůdce sekty se odhadoval na 10 milionů dolarů, což byly v té době velké peníze. A šílený kazatel? Není jasné, zda chtěl svůj život také dobrovolně ukončit, neboť nezemřel otráven, ale zastřelen kulkou. A ta mohla v šíleném běsnění přiletět odkudkoliv.

Masový vrah McVeigh. Americký terorista měl na svědomí 168 lidských životů

Temné události moderních dějin USA

Událost v Jonestownu bývá považována za největší masovou sebevraždu v moderní historii — kromě senátora Ryana a jeho doprovodu zemřelo 909 lidí ze Svatyně lidu, včetně 276 dětí. Pozůstalí obětí většinou nesouhlasí s termínem sebevražda a jejich převládající názor je ten, že Jones si smrt svých lidí vynutil pod pohrůžkou násilí ozbrojenců na jeho straně.

Tragédie v Jonestownu měla později přímý vliv na další temnou událost moderních amerických dějin – masakr ve Waco z roku 1993, kdy podnětem pro přechod do její třetí fáze a převzetí iniciativy ze strany FBI byla právě obava z hromadné sebevraždy sekty Davidiánů.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Dnes, 08:32
Kdo by v Čechách neznal Rumcajse, Křemílka s Vochomůrkou nebo motýla Emanuela a Makovou panenku? Již několik...
Dnes, 04:43
Českou republiku dnes navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Jak je u předních politiků obou...
Dnes, 04:12
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:12
Když se zamyslíme nad nejstarším detektivním příběhem, patrně myslíme na Agathu Christie či Arthura Conana...
Včera, 18:56
Sněmovna bude dál projednávat novelu poslanců KSČM, podle níž by majetková přiznání museli pravidelně podávat...
Včera, 15:57
Od pondělka můžete zavítat do vybraných zámeckých parků a zahrad. S ohledem na aktuální vládní...
Včera, 15:34
Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do Moskvy,...
Včera, 14:43
Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372 tisíc žáků...
Včera, 13:55
Všem samoplátcům najednou vláda nemůže umožnit odjet do lázní, v první fázi se proto chce...
Včera, 13:25
Onemocníte při každé příležitosti a užíváte antibiotika, ale bez žádaného efektu? Příčinou může být oslabený...
Včera, 11:57
Nejslavnější česká rosnička a také herečka a moderátorka bere rok života bez pořádného hraní jako...
Reklama