• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Caligula v sukních. Sadistická královna Ranavalona I. vraždila, aby vymýtila křesťanství na Madagaskaru

  20.6.2019
  Lukáš Mucha

  Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary. Není se čemu divit, pro své odpůrce a nepřátele, především z řad křesťanů a křesťanských misionářů, vymýšlela ty nejšílenější tresty, které odrážely její sadismus a paranoidní vidění světa.

  Manželka úspěšného panovníka

  Narodila se pravděpodobně v roce 1778 do královské rodiny jako Rabodoandrianampoinimerina. Na Madagaskaru existovala totiž hned čtyři království a budoucí královna Ranavalona pocházela z jednoho z nich. Již jako mladá dívka se stala manželkou Radamy I., který chtěl sjednotit celou zemi, aby mohla soupeřit s koloniálními mocnostmi Francií a Velkou Británií. A dělal to chytře – na jedné straně se mu podařilo sjednotit všechny kmeny na ostrově pod svou vládu, na druhé straně pozval do země křesťanské misionáře, kteří přinášeli výdobytky moderní vědy a techniky. Ti také vytvořili psanou formu místního jazyka a přeložili do něj Bibli.

  Nejzvrhlejší vláda v římských dějinách. Krutovládce Caligula se vyžíval v sadismu

  První žena na madagaskarském trůnu

  Když Radama v roce 1828 zemřel bez následníka (dodnes se spekuluje o tom, že ho jeho manželka nechala otrávit), Ranavalona pro jistotu nechala okamžitě zavraždit zákonného nástupce i jeho příznivce a sama se ujala vlády jako vůbec první žena v madagaskarské historii. Jenže nejednalo se o vládu bůhvíjakou. Ranavalona byla totiž duševně chorá a přitahovalo ji násilí a absolutní moc. A protože se domnívala, že nedávno příchozí misionáři jí berou moc nad jejím lidem, začala nenávidět křesťanství. „Nebudu trpět Boha ani Ježíše Krista,“ prohlásila krátce po nástupu na trůn a vlastnictví Bible či účast na mši vyhlásila za zločin, který se trestá smrtí. Během pár let se „pouhý“ zákaz změnil v téměř hysterické pronásledování všech, jež přišli do styku s křesťanstvím, a počet obětí rychle rostl.

  Největší česká vražedkyně mučila poddané k smrti. Inspirovala svými činy Báthoryovou?

  Paranoidní a sadistická královna

  Královna byla marnivá, ráda se koupala na balkoně svého paláce (prý na sobě mívala pouze klobouk proti slunci), ale také mstivá a krvelačná. Dobová svědectví popisují její sadistické sklony i extázi, kterou u ní vyvolávalo mučení a popravy. Vymýšlela nejrůznější způsoby exekuce, které neměly v tehdejším civilizovaném světě obdoby a patřily by spíše do doby starověku či středověku. Věřící v Ježíše Krista shazovala ze skály, upalovala u kůlu či vařila zaživa v hrnci. Mnoha poprav se osobně účastnila, neboť pohled na umírající ji neskutečně fascinoval.

  FOTO: Královna Madagaskaru

  Královna Madagaskaru - Ranavalona_IKrálovna Madagaskaru - Radama_IKrálovna Madagaskaru - Rakoto-Radama_IIKrálovna Madagaskaru - Ranavalona_IIKrálovna Madagaskaru - skulls

  Konec krvavého teroru

  Přestože byla Ranavalona šílená, za hloupou ji ale nelze považovat, neboť se během neuvěřitelných třiceti tří let na trůně úspěšně vyhnula řadě atentátů či pokusů o puč a zemřela až ve vysokém věku ve spánku ve svém paláci. V té chvíli krvavý teror skončil. Následně se vlády ujal její syn, princ Rakoto a později král Radama II., který byl naopak velmi pokrokově orientovaný. Rychle vydal zákon o svobodě vyznání, který do země vrátil zakazované křesťanství a současně zrušil také otroctví. Paradoxem je, že na rozdíl od své matky byl právě tento moderní vládce po pouhých dvou letech panování zavražděn (ve věku třiceti čtyř let) a po jeho smrti se vlády nad Madagaskarem ujala další žena, královna se jménem Ranavalona II.  Nepřehlédněte