Nejzvrhlejší vláda v římských dějinách. Krutovládce Caligula se vyžíval v sadismu

10.11.2018
Lukáš Mucha

Světlé počátky Caligulovy kariéry

Gaius byl synem oblíbeného římského vojevůdce Germanika, synovce císaře Tiberia. Celé dětství prožil v armádě, kde si vysloužil přezdívku Caligula, tedy Botička. Když jeho otec zemřel (pravděpodobně byl zavražděn), stěhoval se chlapec na císařský dvůr a po Tiberiově smrti se v roce 37 stal římským císařem. V pouhých 25 letech měl skvělé vyhlídky, zejména proto, že zdědil státní pokladnu naplněnou sumou tří miliard sestercií. Caligula se mohl stát úspěšným a oblíbeným vládcem, vždyť i lid mu vymyslel nové jméno – Sluníčko. Ale všechno bylo jinak a Caligula je dnes symbolem úpadku i té nejzvrhlejší vlády, jakou si Římané vůbec dokázali představit.

Drsný příběh skutečného „upíra“ Draculy. Jak zemřel krvelačný kníže Vlad?

Císařova rozmařilost

Bleskově utratil veškeré státní peníze. Pořádal dekadentní bankety plné výstředních lahůdek, koupal se v drahých parfémech, a když si usmyslel, že přejede pět kilometrů širokou zátoku v Baiích na koni, museli mu postavit z lodí dlouhý pontonový most. A to jen proto, že mu kdysi jakýsi věštec prorokoval, že jeho naděje stát se císařem je stejně velká jako přejet Bajskou zátoku na koni. Ale teď se mu podařilo obojí. Svého oblíbeného hřebce Incitata ostatně hodlal jmenovat konzulem.

Marie Antoinetta. Jaký osud potkal marnotratnou dceru Marie Terezie?

Perverze a sadismus

Když rozházel zděděný majetek, zvýšil daně a začal s konfiskacemi majetku bohatých Římanů, které trestal za údajné zrady. A také s vraždami a sexuálními orgiemi. Vžil se do role vládce bohů Jupitera a na veřejnosti často vystupoval s pozlaceným vousem a blesky v rukou. Také svou sestru Drusillu, se kterou měl milostný poměr, prohlásil za bohyni. Nechával si na lože vodit manželky velmožů, ale měl sexuální styky i s četnými muži.

Tip na výlet: Velké Losiny. Místo s malebným zámkem i dějištěm nejrozsáhlejších čarodějnických procesů u nás

Dějepisci zaznamenali celou plejádu děsivých historek. Jelikož jednoho dne zjistil, jak drahé je maso, předhodil svým lvům těla uvězněných zločinců. A když uslyšel přání Publia Afrania, že by rád zemřel za Ceasara, dal ho prostě zabít, aby se mu jeho přání splnilo. Rád šermoval s gladiátory. Přestože měli jen dřevěné meče, Caligula jednou při tréninku vytáhl skutečnou dýku a svého soupeře ubodal. Proč se jeho vláda najednou zvrtla a Caligula se začal chovat jako psychopat a sadista? Většina historiků se domnívá, že mladý císař pravděpodobně zešílel. Podle některých indicií mohlo jít o následek vážného zánětu mozku.

Šokující film inspirovaný románem markýze de Sada. Jaké postihy tvůrce potkaly?

Smrt krutovládce

Zrovna plánoval obrovský triumf na oslavu úspěšného tažení do Británie. Měl se konat v Alexandrii, kde chtěl vybudovat nové centrum říše. Už to nestihl. Pohár trpělivosti právě přetekl a při slavnostech ho jeden z jeho osobních strážců napadl mečem. Rána ale sklouzla, Caligula se vysmekl a prchal pryč. Okamžitě mu však cestu zastoupil jiný z vojáků a vrazil mu meč do hrudi. Císař padl k zemi. Poté se vražda zvrhla v krvavé divadlo. Pretoriáni jako smyslů zbavení bodali do ležícího těla a zanechali v něm na třicet hlubokých ran. Další vojáci pospíchali do císařských komnat, kde zavraždili Caligulovu manželku i jejich roční dceru. Tak skončila čtyřletá krutovláda třetího římského císaře Caliguly.

Kněžna upírka. Milovala černou magii a pila vlčí mléko. Patří jí ostatky s probodnutým hrudníkem?

Caligula ve filmu

Bizarní osobnost starověkého panovníka se stala atraktivní pro filmaře, a tak není divu, že vzniklo nemalé množství snímků s jeho postavou. Například v 50. letech 20. století ztělesnil herec Jay Robinson Caligulu v epickém filmu Roucho a v jeho volném pokračování Demetrius a gladiátoři. Postava sadistického a zvrhlého císaře byla představována celou řadou dalších herců. Za všechny jmenujme například Johna Hurta ve slavném televizním seriálu Já, Claudius inspirovaném Gravesovým stejnojmenným románem nebo Szabolcse Hajdua ve filmu Caligula z roku 1996.

Brutalita a perverze. 10 nejčastěji zakazovaných filmů

Za velmi známé filmové zpracování lze považovat italsko-americký snímek Caligula z roku 1979, který vyvolal kontroverze a zákazy v několika zemích mimořádně otevřeným vyobrazením násilí a sexu. Na druhou stranu vcelku originálně znázornil bizarnost nejen samotného císaře, ale i jeho přívrženců. Režisér Tinto Brass do hlavní role obsadil britského herce Malcolma McDowella. Filmu jsme se věnovali v článku o nejvíce zakazovaných filmech kvůli brutalitě a perverzi.Nepřehlédněte