• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Fanatická náboženská aktivistka. Američanka Carrie Nation bojovala ve jménu Ježíše Krista proti alkoholu

    27.6.2019

    Vysoká žena oblečená do prostých šatů budila hrůzu. A to nejen svou výškou 180 centimetrů či divokým ohněm planoucím jí z očí. Ještě větší strach totiž vyvolávala sekera v jejích rukou, se kterou, za zpěvu náboženských písní, demolovala bary a hospody amerického Středozápadu. Ničila jejich zařízení, ale hlavně sudy s pivem a lahve whisky. „Křížová výprava“ Carrie Nation ve jménu Ježíše Krista trvala několik let.

    Manželství s alkoholikem

    Carrie Amelia se narodila na americkém Jihu, v rodině majitele plantáží. Vychovávali ji ale spíše otroci než její matka. A zřejmě ti ji také přivedli k hluboké a vášnivé víře v Ježíše Krista. Avšak aby se z ní stala bojovnice, musela nejprve projít peklem. Za to lze považovat její manželství s lékařem Charlesem Gloydem, za kterého se provdala ve svých jednadvaceti letech. Její muž byl totiž alkoholik a manželství nebylo od počátku šťastné. Vše vyvrcholilo ve chvíli, kdy se jim narodilo dítě s duševní poruchou. Krátce poté její muž zemřel – jak jinak, než že se upil k smrti. Znamenalo to však první osvobozující krok na její cestě k novému poslání. Dceru odvezla do léčebny a začala se živit jako učitelka.

    Caligula v sukních. Sadistická královna Ranavalona I. vraždila, aby vymýtila křesťanství na Madagaskaru

    Demolice ve jménu Boha

    Carrie se znovu vdala. Jejím vyvoleným byl tentokrát pastor David Nation, se kterým zkoušela podnikat. Příliš jim to ale nešlo a daleko větší úspěchy slavila jejich plamenná kázání, která společně připravovali a v nichž se začaly stále častěji objevovat útoky proti alkoholu a tabáku. Přestože Kansas přijal zákaz prodeje alkoholu, hospody ho ignorovaly a hostinští nalévali dál. A tak se Carrie rozhodla pro akci. Fyzickou likvidaci barů zahájila v Kiowě, kde zdemolovala tři podniky. Později vyměnila železnou tyč za sekeru, navštěvovala jedno město za druhým a pustošila ilegální pijácké salony. Ale nejen ty, občas zdemolovala i nějakou tu lékárnu, které měly jako jediné povolení prodávat alkohol pro „lékařské“ účely.

    Nenaplněná láska mladé ženy se změnila v posedlost. Smutný osud krásné dcery slavného otce, Adèle Hugové

    Vězení a boj za volební právo žen

    Samozřejmě že se běsnění fanatičky se sekerou neobešlo bez trestu. Zavřeli ji více než třicetkrát do vězení, ale Carrie nepolevila, a když se ocitla znovu na svobodě, šla vyplenit další alkoholové doupě. Vedle toho se věnovala také přednáškám či boji za volební právo žen. S postupem let se její aktivity přece jen poněkud pozměnily. Začala vydávat vlastní časopis, z jehož zisků často platila pokuty za své násilné výstřelky, a stále častěji vystupovala na univerzitách ve Spojených státech i v zahraničí. Byla považovaná za velmi zdatnou a pohotovou rétorku, schopnou zaplnit nejen přednáškový sál, ale třeba i kabaret na Broadwayi.

    FOTO: Carrie Nation

    Carrie Nation - CarrieNation-1874Carrie Nation - Carrie_Nation-1910Carrie Nation - Carry_Nation_house-Kansas

    Závěr života bojovnice z Kansasu

    Přestože sil Carrie pomalu ubývalo, svůj boj vedla do posledních chvil a její paměti jsou plné odkazů na Ježíše Krista. Stále jezdila po přednáškách, rok před svou smrtí ještě založila vlastní školu a roku 1911 pronesla svou poslední řeč. Při ní však zkolabovala a po několika měsících na lůžku ve věku 64 let zemřela. O rok později bylo v „jejím“ Kansasu ženám přiznáno volební právo.

    Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)



    Nepřehlédněte
    11.6.2025
    Zprávy

    Gretu poslali domů!