31℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

Nenaplněná láska mladé ženy se změnila v posedlost. Smutný osud krásné dcery slavného otce, Adèle Hugové

Byla bohatá, krásná a inteligentní, ale zamilovala se do muže, který její city neopětoval. Pronásledovala svého milého z města do města, dokonce se převlékala za muže. To vše pro to, aby mu byla stále nablízku. A to je teprve začátek smutného příběhu bohaté dědičky Victora Huga.

Reklama

Krásná dcera slavného otce

Adèle Hugová se narodila v roce 1830 v bohaté rodině jednoho z nejslavnějších mužů 19. století, vynikajícího francouzského romanopisce Victora Huga. Byla bohatá, vzdělaná, inteligentní a prý také krásná. Ostatně ne nadarmo ji otcův kolega Honoré de Balzac poctil komplimentem, že je nejkrásnější žena, kterou kdy spatřil. Přesto jí sudičky přidělily osud, který by jí jistě nikdo nezáviděl. A který ji dovedl na dlouhých 40 let do psychiatrické léčebny.

Génius ztracený mezi uměním a socialistickou realitou. Smutný osud autora Markéty Lazarové

Osudné odmítnutí

Adèle měla skvělou výchovu. Zabývala se kulturou, knihami, hudbou, často seděla modelem talentovaným malířům. Jenže pak se v ní probudila žena a její skvělá budoucnost začala mít první trhliny. Už v šestnácti se zamilovala do staršího novináře a chtěla si ho vzít, ale nakonec z toho sešlo. V následujících letech dostala hned několik nabídek k sňatku, ale žádného z nápadníků si nevybrala a místo toho se zamilovala do britského důstojníka Alberta Pinsona. Románek s poručíkem, který měl pověst lamače ženských srdcí, skončil v létě roku 1854 paradoxně tím, že i Pinson požádal Adèle o ruku. Půvabná Adèle ho však odmítla. Nikdo neví, proč to tehdy udělala, nicméně svého „ne“ měla celý život litovat.

Jaký byl skutečný „Rain Man“, americký autista Kim Peek?

Posedlost z lásky

Milenci se setkávali i později, jenže když se Pinson vrátil do Anglie, jeho vztah k Adèle postupně ochladl. Naopak v mladé dívce jejich odloučení rozpoutalo obrovskou lásku a vymohla si na otci souhlas k sňatku. S velkou novinou vyrazila za Pinsonem do Anglie, ale poručík už měl dávno jinou lásku a před Adèle raději prchnul za svým oddílem do Kanady. Adèle se tedy vydala za ním. V hotelu se přihlásila pod falešným jménem, oblékala se do mužských šatů a vytrvale hledala svého milého. Až ho dostihla.

Marie Antoinetta. Jaký osud potkal marnotratnou dceru Marie Terezie?

Rána přímo do srdce

Tentokrát pohledný důstojník odmítl ji, navíc se slovy, že už ji nechce nikdy vidět. Zhrzenou dívku takové setkání zasáhlo jako blesk. Psychický stav se jí prudce zhoršil, nemohla jíst, přestala se o sebe starat, mluvila sama se sebou. Když však Pinsona přemístili na Barbados, odstěhovala se tam za ním. Cítila, že mu musí být nablízku. Stíhání bývalého milence trvalo ještě několik let, pak se ale Pinson oženil a Adèle umístili do sanatoria – tedy do luxusní psychiatrické léčebny pro bohaté. Přiznala se, že ji navštěvují duchové ze záhrobí. Lékaři jí diagnostikovali schizofrenii, podařilo se jim ale její stav víceméně stabilizovat.

Krutý zásah režimu. Z temperamentního, urostlého krasavce „Ivánka“ z Mrazíka se stal zlomený člověk

Nešťastný konec nešťastné lásky

Adèle zůstala v léčebně až do konce života. A to přesto, že se v roce 1885, kdy zemřel Victor Hugo, stala jeho jediným žijícím dědicem. Připadly jí tak dva miliony franků, což byla na tu dobu obrovská finanční částka. Jenže pro duševně nemocnou ženu peníze vůbec nic neznamenaly, a tak svůj čas nadále trávila procházkami v zahradě sanatoria a hrou na klavír. Až do roku 1915, kdy v 84 letech tiše odešla.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Před 60 minutami
Pilotní průkaz získala jako 16. žena na světě, jako první žena přeletěla Atlantik a chtěla...
Před 2 hodinami
Dnešní moderní a elektronická doba takříkajíc upozadila způsob fotografování a zpracování fotek, jak si to...
Včera, 17:30
V protektorátu Čechy a Morava nebylo nenáviděnějšího nacisty než Karla Hermanna Franka. To on stál...
Včera, 17:09
Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje prostory, které...
Včera, 16:00
Pamatujete si ještě na Moniku Lewinskou? Jako stážistka byla po vůli americkému prezidentovi Billu Clintonovi...
Včera, 14:00
Zákolany u Kladna jsou u starší generace neodmyslitelně spjaty s dělnickým hnutím. Ladislav Zápotocký –...
Včera, 11:30
Což je záliba pro kapitána dopravního letadla trochu neobvyklá. Robert „Bob“ Pearson ovšem miluje létání...
Včera, 11:03
Kouzelné Jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Tato dvě místa nedaleko Českých Budějovic...
Včera, 10:24
Ringhofferovi byla pražská německá rodina podnikatelů a průmyslníků. Zprvu vyráběli pivovarské a cukrovarnické zařízení, později...
Včera, 10:00
Na zahrádce všechno kvete a bují. Za pár týdnů budeme sklízet například první rajčata. Aktuálně...
Reklama