1℃
Dnes je 10. prosinec , svátek má Julie

Nenaplněná láska mladé ženy se změnila v posedlost. Smutný osud krásné dcery slavného otce, Adèle Hugové

Byla bohatá, krásná a inteligentní, ale zamilovala se do muže, který její city neopětoval. Pronásledovala svého milého z města do města, dokonce se převlékala za muže. To vše pro to, aby mu byla stále nablízku. A to je teprve začátek smutného příběhu bohaté dědičky Victora Huga.

Krásná dcera slavného otce

Adèle Hugová se narodila v roce 1830 v bohaté rodině jednoho z nejslavnějších mužů 19. století, vynikajícího francouzského romanopisce Victora Huga. Byla bohatá, vzdělaná, inteligentní a prý také krásná. Ostatně ne nadarmo ji otcův kolega Honoré de Balzac poctil komplimentem, že je nejkrásnější žena, kterou kdy spatřil. Přesto jí sudičky přidělily osud, který by jí jistě nikdo nezáviděl. A který ji dovedl na dlouhých 40 let do psychiatrické léčebny.

Génius ztracený mezi uměním a socialistickou realitou. Smutný osud autora Markéty Lazarové

Osudné odmítnutí

Adèle měla skvělou výchovu. Zabývala se kulturou, knihami, hudbou, často seděla modelem talentovaným malířům. Jenže pak se v ní probudila žena a její skvělá budoucnost začala mít první trhliny. Už v šestnácti se zamilovala do staršího novináře a chtěla si ho vzít, ale nakonec z toho sešlo. V následujících letech dostala hned několik nabídek k sňatku, ale žádného z nápadníků si nevybrala a místo toho se zamilovala do britského důstojníka Alberta Pinsona. Románek s poručíkem, který měl pověst lamače ženských srdcí, skončil v létě roku 1854 paradoxně tím, že i Pinson požádal Adèle o ruku. Půvabná Adèle ho však odmítla. Nikdo neví, proč to tehdy udělala, nicméně svého „ne“ měla celý život litovat.

Jaký byl skutečný „Rain Man“, americký autista Kim Peek?

Posedlost z lásky

Milenci se setkávali i později, jenže když se Pinson vrátil do Anglie, jeho vztah k Adèle postupně ochladl. Naopak v mladé dívce jejich odloučení rozpoutalo obrovskou lásku a vymohla si na otci souhlas k sňatku. S velkou novinou vyrazila za Pinsonem do Anglie, ale poručík už měl dávno jinou lásku a před Adèle raději prchnul za svým oddílem do Kanady. Adèle se tedy vydala za ním. V hotelu se přihlásila pod falešným jménem, oblékala se do mužských šatů a vytrvale hledala svého milého. Až ho dostihla.

Marie Antoinetta. Jaký osud potkal marnotratnou dceru Marie Terezie?

Rána přímo do srdce

Tentokrát pohledný důstojník odmítl ji, navíc se slovy, že už ji nechce nikdy vidět. Zhrzenou dívku takové setkání zasáhlo jako blesk. Psychický stav se jí prudce zhoršil, nemohla jíst, přestala se o sebe starat, mluvila sama se sebou. Když však Pinsona přemístili na Barbados, odstěhovala se tam za ním. Cítila, že mu musí být nablízku. Stíhání bývalého milence trvalo ještě několik let, pak se ale Pinson oženil a Adèle umístili do sanatoria – tedy do luxusní psychiatrické léčebny pro bohaté. Přiznala se, že ji navštěvují duchové ze záhrobí. Lékaři jí diagnostikovali schizofrenii, podařilo se jim ale její stav víceméně stabilizovat.

Krutý zásah režimu. Z temperamentního, urostlého krasavce „Ivánka“ z Mrazíka se stal zlomený člověk

Nešťastný konec nešťastné lásky

Adèle zůstala v léčebně až do konce života. A to přesto, že se v roce 1885, kdy zemřel Victor Hugo, stala jeho jediným žijícím dědicem. Připadly jí tak dva miliony franků, což byla na tu dobu obrovská finanční částka. Jenže pro duševně nemocnou ženu peníze vůbec nic neznamenaly, a tak svůj čas nadále trávila procházkami v zahradě sanatoria a hrou na klavír. Až do roku 1915, kdy v 84 letech tiše odešla.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

Včera, 18:30
Jeden z nejpodivnějších příběhů z počátku 19. století. Chlapec, kterému dali jméno Kašpar Hauser, se...
Včera, 17:00
Vojenská kariéra Hermanna Höfla byla přímo ukázková a úspěšný zásah proti Slovenskému národnímu povstání byl...
Včera, 15:33
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 15:33
Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na úterý 10. prosince další demonstraci, tentokrát na pražské...
Včera, 15:00
Dnes už slavná a velmi známá vánoční koleda Tichá noc, svatá noc, která byla přeložena...
Včera, 12:30
Při pohledu na oblohu vypadá hvězdné nebe konstantně. Například taková souhvězdí se nám zdají stále...
Včera, 11:00
Historie má jeden závažný nedostatek. Tím nedostatkem jsou historici. Říká se, koho chleba jíš, toho...
Včera, 10:09
Dub letní vysadila v pražské botanické zahradě v Troji Charlotta Kotíková. Pravnučka prvního československého prezidenta...
Včera, 09:00
A kromě toho s sebou Panna Marie tehdy ještě přinesla čerstvé růže, a to kastilské,...
8.12.2019
Jistě znáte divadelní hru či film Naši furianti. Stroupežnický zde humornou formou vylíčil poměry ve...
8.12.2019
Ludvík XV. se potom svěřil, že s ní zažil, co ještě nezažil, a to byla její...
Reklama