Václav Kopta: Jsem zvědavej jako opice

„Doufám, že mě Werich nebude chodit strašit,“ směje se Václav Kopta ještě před tím, než náš rozhovor oficiálně začne. Chystá se totiž možná na největší roli své dosavadní kariéry, odmítá ale, že by byla tou nejtěžší. „S Werichem jsme si podobní ve zvídavosti. Byl bych rád, kdyby to bylo i v té moudrosti, ale to bohužel nemůžu sloužit,“ usmívá se herec, jemuž už nikdo neodpáře roli Radka Převrátila ve Sněženkách a machrech a který si díky koroně splnil svůj velký sen, řídil linkový autobus.

Jak se připravujete na roli takového velikána, kterého každý zná a něco si do něj projektuje?

Tím vším, co jste vyjmenoval, mi dáváte jen větší zátěž do batohu, který jsem se rozhodl chvíli nést. Zdolat takovou horu, jako je instituce Jana Wericha, je skoro až troufalé, domnívám se. Při přípravě se tak snažím ani na okamžik neztratit zodpovědnost a pokoru, jinak by mohlo dojít k fatálnímu omylu.

Dotýkáme se člověka, který nás z historického hlediska opustil nedávno a určitě za námi přijde mnoho pamětníků a lidí, pro které je Werichův odkaz nedotknutelný. A je možné, že se jim nebude líbit způsob, jakým budeme o jeho životě vyprávět. S tím vším ale musíme počítat. Musíme to udělat tak, abychom se za tu práci nestyděli.

Setkal jste se někdy osobně s Janem Werichem?

Můj otec, který s ním pracoval na jednom muzikálu, mě několikrát vzal jako dítě do jeho vily. Jeho notně zadýmený dům na mě působil tehdy hodně ponuře. Takže je skoro po 50 letech zajímavé konfrontovat i ty osobní vzpomínky. Ale nebudeme fušovat do řemesla ani panu Jablonskému, ani panu Faltusovi, to by bylo trapné.

Více se budeme dotýkat Werichových myšlenek než jeho fyzické podoby. Hodně poslouchám jeho nahrávky, na Werichovi mám nejraději, když vypráví. Zbožňuji jeho kyprou češtinu, dar vládnout slovem, připodobnit věci, asociace, které ho napadali. Z lidí minulého století byl snad nejvíce jazykově disponovaný. Neznám nikoho, koho by mě bavilo poslouchat víc.

Už jsi čet‘ Mladý svět? Kdo si hraje, nezlobí, říká lidová moudrost

Možná ještě Horníček, ale Werich je jedinečný tím, jak byl zvědavý, jak byl jak dítě, měl skoro encyklopedické znalosti o všem. Podle pamětníků se byl schopen dotknout jakéhokoliv tématu a často i odborně. A to máme trochu společné, já jsem od dětství zvědavej jak opice (úsměv). Zbožňuji zabývat se pitomostma, které většině populace přijdou podružné. Takže ve zvídavosti jsme si podobní. Byl bych rád, kdyby to bylo i v té moudrosti, ale to bohužel nemůžu sloužit (smích).

Bude to vaše nejtěžší role?

Žádná role by neměla být těžká. Práce má být radostná. Chci se na každé představení těšit. A nejhezčí momenty jsou pro mě v dialozích dvou Werichů, toho mladšího hraje Vojta Kotek. Podstatou večera bude nejen seznámit diváky s osudy Wericha a jeho rodiny, ale i mapovat kulisy.

Dozvědí se o všech podstatných změnách ve 20. století, ať je to první světová válka, vznik republiky, okupace, Únor 1948 i osmašedesátý rok, stejně jako Charta a Anticharta. To všechno jsou milníky, na kterých vyprávíme historii.

Celý rozhovor si můžete přečíst v Mladém světě č. 12/2021, který vyšel 6. května

Zdroj: A 11

Dnes, 20:42
Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek.
Dnes, 20:35
Česko dnes poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů...
Dnes, 13:41
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:41
Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici...
Dnes, 11:23
Ve Františkovi se tají dech. Tolik knih v životě neviděl. Prosklená almárka s knížkami, u...
Tereza Pergnerová
Dnes, 06:39
Pokojíček pro pravnučku po požáru, nové čočky pro ženu se závažnými zdravotními potížemi, vybavení startovacího...
Dnes, 06:23
Ač se to na první pohled nezdá, vysoké teploty, které nás posledních pár dní trápí,...
Včera, 16:48
Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly zákazníky k větším...
Včera, 11:14
Skupina předních japonských zdravotnických expertů varovala, že konání letních olympijských her v Tokiu by mohlo...
Včera, 10:30
Hrátky ve skotském jezeře se proměnily v tragédii. Dvacetiletý Skot Keivan Ulhaq dostal zástavu srdce...
Včera, 09:50
V roce 2010 opustila osmnáctiletá Indka Sajitha dům svých rodičů a dalších jedenáct let byla...
Reklama