Vančurova vila – funkcionalistický skvost na Zbraslavi

26.6.2019
Andrea Cerqueirová

Architekt Krejcar zbraslavskou vilu kdysi popsal tak, že tam je umístěna i ordinace (pro lékařskou praxi ji využívala manželka Vančury Ludmila), od které je oddělen byt, v přízemí jsou dva vchody – do čekárny u ordinace a do skleněné, se zimní zahradou související haly, z které stoupá schodiště do bytu v prvním patře. „Vnitřní komunikaci mezi ordinací a bytem zprostředkují točité schody, které z ordinace jdou až do pracovny v částečném II. patře,“ uvedl Krejcar. Schody pak spojují byt se střešní terasou. Krejcar takto podrobně popisoval celou vilu i přilehlou „kulisu“ – les a například i to, že tam je ústřední topení, což v té době nebylo samozřejmostí. Celkové náklady bez pozemku tehdy, podle Krejcara, činily 180 tisíc korun. Vila byla nakonec postavena mezi lety 1927 až 1929, přičemž přišla na 600 tisíc korun (do sumy jsou zahrnuty i úroky z úvěru). Vila samozřejmě prošla určitými (na pohled nikoli zásadními) proměnami, dodnes ale slouží pro soukromé bydlení (zdědila ji Vančurova rodina), nikoli jako muzeum slavného spisovatele. Přesto jej připomíná a hlásí se k němu, a to i díky pomníku, který kousek od ní (na veřejném pozemku) stojí. Vančurovo jméno nese i ulice, na jejímž konci se pomník a vila nacházejí.

FOTO: Vančurova vila

Vančurova vila - All-focusVančurova vila - All-focusVančurova vila - All-focusVančurova vila - vila – foto zbraslavhistorie.info

Novátorský smysl pro prostor

O vile se lze dočíst na webu věnovaném zbraslavské historii. „V tomto projektu je jasně patrný Krejcarův v Čechách novátorský smysl pro prostor. Tvořil architekturu zevnitř, od vnitřního prostoru. Krejcar chtěl přijmout interiér vily jako volný prostor. Tento volný prostor se stal nejvýraznějším znakem funkcionalistického stylu v architektuře. Krejcarova vize otevřeného prostoru si v objektu Vančurovy vily vyžádala pásová okna, kterými se interiér domu otvírá do zahrady a do údolí Vltavy, a vyprázdnila jeho kvadratický objem natolik, že z něho zbyla tenká bílá slupka. Ze železobetonové skeletové konstrukce, která by sestrojení takového prostoru umožnila, dostal strach zbraslavský stavební úřad. Krejcar návrh přepracoval v roce 1926, kde tělo Vančurova domu více protáhl a zjednodušil. Avšak ani tato zjednodušená varianta neprošla schvalovacím řízením. Do projektu se vložil místní majitel stavební firmy, která prováděla výstavbu, pan Václav Vejvoda. Aniž by narazil na architektův odpor, vnutil Vančurovi svou vlastní podobu spisovatelova sídla, ve které notně pokazil Krejcarovy proporce a detaily. Vejvoda provedl úpravy směšující v sobě nejnovější i starší verzi Krejcarova projektu,“ je tam mimo jiné uvedeno.

Podobný osud Vančury a Jesenské

Náš REGION již v minulosti informoval, že původní vilu s pozemkem, kde poté byla postavena vila nová na návrh Krejcara, koupila rodina spisovatele a odbojáře proti nacismu Vančury, který byl původní profesí lékař, od bývalého zbraslavského poštmistra. Tragické byly Vančurovy poslední chvíle ve vile. Dne 12. května 1942 ho tam zatklo gestapo, 1. června téhož roku, po několika týdnech věznění, ho nacisté popravili. O dva roky později, shodou tragických událostí, zemřela v koncentráku také druhá žena architekta Krejcara, novinářka Milena Jesenská (1896-1944), která stejně jako Vančura působila v protinacistickém odboji. „Má-li někdo dva tři lidi, ale co říkám, má-li jednoho jediného člověka, před kterým se může objevit slabý, ubohý a zkroušený, aniž by mu ten druhý ublížil, pak je bohatý,“ napsala kdysi. Byla to žena, která – stejně jako Krejcar – uměla žít a zároveň zabojovat za druhé. Když měli s Krejcarem finanční prostředky, uměli pořádat bujaré párty pro přátele nebo zajet taxíkem z Prahy třeba do Tater. Když neměli, žili skromně.

Tip na výlet: Položení kytičky u zbraslavského pomníku Vladislava Vančury

Při pohledu na vilu lze vzpomínat

Dcera Krejcara a Jesenské Jana Černá (1928-1981), které odmala říkali Honza, vzpomíná v knize „Adresát Milena Jesenská“ (vydané v roce 2014 v nakladatelství Torst) mimo jiné na jejich rozvod. „Rozešli se s Milenou v dobrém a samozřejmě se stýkali i po jeho návratu (ze Sovětského svazu – pozn. red.). Mimo jiné taky proto, že jsem tu byla já a Milena nechtěla, by jejich rozvod nějak ovlivnil můj vztah k tátovi. Mimochodem, přestože se tohle obvykle nepodaří, podařilo se to těm dvěma, díky nesmírnému taktu a díky přátelství, které mezi nimi zůstalo, opravdu dobře,“ píše Černá. Osudy Vančury, Krejcara i Jesenské zůstanou navždy v živé paměti. A při pohledu na funkcionalistický skvost ve Zbraslavi nelze nevzpomenout na všechny tři.Nepřehlédněte