Vánoční strom pro Prahu je na cestě. Od kdy ho budete moci obdivovat na Staroměstském náměstí?

26.11.2017
Soňa Brunnerová
Další fotky

Smrk pokácel několikanásobný šampion

Smrk, který vyrostl v Roztokách u Křivoklátu, byl v neděli 26. listopadu v ranních hodinách pokácen. Ujal se toho několikanásobný šampion v kácení motorovou pilou, pan Jiří Vorlíček.

Vánoce na sněhu, nebo na blátě? Známe odpověď

„V letošním roce jsme dostali třiadvacet tipů a nakonec jsme vybrali právě tento strom kvůli jeho dobré dostupnosti i hezkému růstu. Zvláštností je, že tip nám nedal přímo majitel, ale z jeho využití je nadšený. Dendrologové nám potvrdili, že je smrk zdravý, takže nic nebrání tomu, aby udělal radost návštěvníkům trhů,“ upřesňuje Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko, organizátora trhů na Václavském i Staroměstském náměstí v Praze.

Pověstné Vánoční trhy v Praze začínají. Zjistěte, kde letos nasát jejich atmosféru

Strom mohl majiteli tropit nepříjemnosti. Má radost, že ozdobí Prahu

Majitel pozemku, pan Josef Fryauf, neskrýval nadšení z využití vzrostlého smrku. „Strom sahá do drátů vysokého napětí a mohl by je poškodit. Také jeho kořeny prorůstají břehem kamenného kanálu. Vlivem silného větru by mohlo dojít k jeho vyvrácení, takže jsme počítali s jeho pokácením i přesto, že je strom zdravý. Těší mne, že než aby byl jen rozřezán, udělá radost lidem, a hlavně dětem až se rozzáří společně s jejich očima na Staroměstském náměstí ve vánočním čase,“ řekl.

Advent 2017: Na jakou vánoční výzdobu se můžou těšit Kladeňáci a Berouňané?

Starostka Lenka Peterková z obce Roztoky u Křivoklátu, která je oblíbená mezi vodáky, trampy, chataři a rybáři, je ráda, že na návštěvníky pražských adventních trhů dýchne kus krásné přírody z Křivoklátska.

Vedoucí přepravy stromu Martin Švestka upřesnil: „Pokud vše půjde dobře, vyjedeme se stromem z Roztok kolem půl třetí odpoledne. Letos bude zajímavé to, že pojedeme se soupravou velmi náročnými zatáčkami v Roztokách, kde musíme využít speciální trailer s hydraulickým natáčením kol a přizvedáváním podvozku.“

FOTO: Vánoční strom je pokácen a pojede do Prahy

Vánoční strom je pokácen a pojede do Prahy - Vánoční stromek Praha 2017Vánoční strom je pokácen a pojede do Prahy - Vánoční strom Praha 2017Vánoční strom je pokácen a pojede do Prahy - Letošní vánoční strom na Staroměstském náměstí vyrostl v Roztokách u Křivoklátu.Vánoční strom je pokácen a pojede do Prahy - Vánoční strom Praha 2017Vánoční strom je pokácen a pojede do Prahy - Vánoční strom Praha 2017
Další fotky
Vánoční strom je pokácen a pojede do Prahy - Vánoční strom Praha 2017Vánoční strom je pokácen a pojede do Prahy - Vánoční strom Praha 2017Vánoční strom je pokácen a pojede do Prahy - vánoční stromeček vánoce počasíVánoční strom je pokácen a pojede do Prahy - vánoční strom 2015Vánoční strom je pokácen a pojede do Prahy - vánoční strom 2014Vánoční strom je pokácen a pojede do Prahy - vánoční strom 2013Vánoční strom je pokácen a pojede do Prahy - Strom + Týn

Strom do Prahy přijede o 2 metry kratší, než měl původně – 22 metrů je bezpečná výška – a potáhne ho klasický americký truck Kenworth. Ten bez nákladu váží 32 tun. Jeho rozměry jsou: 29 m na délku, a 4,8 m na výšku a šířku.

Pražské vánoční trhy jsou podle Američanů nejlepší na světě, chválí klobásu i pivo

Na Staromáku bude stát od úterý

Strom čeká přeprava, která bude mít dvě fáze… Nejprve pojede z Roztok do průmyslové zóny v Nučicích, kde sídlí firma Švestka s. r. o.

V neděli 26. listopadu pojede po trase: Roztoky – II/236 – III/23617 – Nižbor – nájezd II/116 – Hýskov – Beroun – nájezd II/118 – nájezd D5 EXIT 14 – D5 – Exit 5 – Nučice průmyslová zóna – areál firmy Švestka – odstavení soupravy.

Předvánoční Praha v 60. letech. Menší výběr zboží a auta na Karlově mostě

Další část přepravy je plánována na 27. listopadu, tedy z Nučic na Staroměstské náměstí. Bude trvat dohromady kolem hodiny a půl. V půl jedné v noci by strom měl vyrazit z Nučic. Kolem druhé hodiny by měl být postaven na Staroměstském náměstí.

Trasa bude následující: Exit 5 nájezd D5 – Praha (Rozvadovská spojka – Bucharova – Plzeňská – Vrchlického – Duškova – Plzeňská – Radlická – Ostrovského – Vltavská – Hořejší nábř. – Jiráskův most – Resslova – Ječná – Legerova – Hlávkův most – sjezd nábř. Kapitána Jaroše – nábř. Edvarda Beneše – Čechův most – Pařížská – Staroměstské náměstí).

 

Vánoční kapr se stává luxusním zbožím. Ceny žene vzhůru vysoká poptávka a nedostatek rybNepřehlédněte