• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Vánoční strom pro pražské Staroměstské náměstí už je vybraný, je mu 56 let a roste v Libereckém kraji

    16.10.2023

    Smrk na vánočních trzích na pražském Staroměstském náměstí bude letos pocházet z Libereckého kraje. Ze zhruba 40 tipů od veřejnosti ho vybrala společnost Taiko, která trhy organizuje.

    Novinářům to sdělila její mluvčí Hana Tietze. Kácení, převoz, vztyčení a výzdobu stromu bude mít na starosti městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP). Rozsvítit by se měl v sobotu 2. prosince, kdy také začnou trhy.

    Zhruba 27 metrů vysoký a 56 let starý smrk ztepilý roste na soukromém pozemku nedaleko obce Mimoň a do soutěže ho přihlásil majitel pozemku z obavy, že by mohl spadnout na chalupu, ke které je nakloněný. Odborníci by měli strom pokácet v sobotu 25. listopadu.

    „Splňuje všechny parametry a věřím, že během adventu bude nejen ozdobou, ale i zpříjemněním tohoto krásného předvánočního času v centru Prahy,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

    Soutěž Hledá se strom vyhlásil organizátor trhů, společnost Taiko, potřinácté. Zájemci zasílali svoje tipy z celé republiky. Nejvíce tipů přišlo z Libereckého kraje, vítěz obdrží finanční odměnu 10.000 korun. Organizátoři už mají také živý strom pro trhy na Václavském náměstí, který pochází z Královéhradeckého kraje.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte