Opraví je německá firma Orgelbau Walterhausen za 445 tisíc eur (asi 11,3 milionu Kč). Po jejich zprovoznění, plánovaném koncem letošního roku, bude následovat rekonstrukce velkých varhan na kůru. Polovinu na opravu chórových varhan chtějí premonstráti vybrat ve veřejné sbírce.
Premonstráti připomněli, že na varhany na Strahově hrál v roce 1787 i Wolfgang Amadeus Mozarta a vznikla při tom strahovská improvizace, která se hraje dodnes. Malý a velký nástroj vzájemně hudebně souzní, upozornil provizor Strahovského kláštera Martin Christian Pšenička. „Oba nástroje jsou v nevyhovujícím stavu způsobeném převážně četnými necitlivými přestavbami, zvláště pak úpravami z dob socialismu,“ doplnil. Kvalitu těchto přestaveb negativně ovlivnil podle premonstrátů nedostatek peněz, nekvalitní materiál i neadekvátní památková péče té doby.
Nynější obnova strahovských varhan začala stavbou nástroje pro chórové varhany v dílně varhanáře Joachima Stadeho v německém Waltershausenu, po rekonstrukci budou mít 1092 nových píšťal. Příprava projektu včetně výběru zhotovitele trvala téměř tři roky. „Vedle oslovení domácích i zahraničních varhanářů a prohlídek jimi zhotovených referenčních nástrojů bylo podstatné získat k navrženému způsobu obnovy varhan kladné stanovisko památkové péče,“ uvedl organolog Štěpán Svoboda, který je za obnovu nástrojů v bazilice zodpovědný. Na německou firmu se premonstráti obrátili také kvůli velkému vytížení tuzemských restaurátorů varhan.
Polovinu na opravu chórových varhan v bazilice Nanebevzetí Panny Marie dá Královská kanonie premonstrátů na Strahově, druhou polovinu by chtěla získat ve veřejné sbírce. Na podporu obnovy se každou neděli v poledne pořádají v bazilice varhanní koncerty, lidé si také mohou zakoupit unikátní kalendář „STRAHOVSKÝ KLÁŠTER A PRAHA 2025“. Nabízí se také možnost adoptovat píšťalu varhan.
Zdroj: ČTK