Vaše 5: Václav Láska: Nechci už být jen hasič požárů založených na radnici

15.8.2022
Redakce

Václav Láska (SEN 21) je už osm let senátorem. Letos v září se rozhodl poprvé kandidovat také do zastupitelstva Prahy 5. Ačkoli sám chce být jen řadovým zastupitelem, svými zkušenostmi podpírá tým nadšených lidí, se kterými sdílí koaliční kandidátku. A společně s nimi věří, že konečně provětrá pětkovou radnici.

Co vás vedlo k rozhodnutí kandidovat do zastupitelstva Prahy 5?

Byla to moje senátorská zkušenost. Zjistil jsem, že možnosti senátora pracovat pro lidi v jeho obvodě mají své hranice. Třeba v rámci obrany obyvatel před nesmyslnými developerskými projekty jim můžu jako senátor radit, poskytovat právní nebo i materiální pomoc. Ale je to často boj s větrnými mlýny. Dokážu špatné projekty oddálit, ale je-li developer dostatečně trpělivý, není moc šance ho zastavit úplně.

A toho asi můžete dosáhnout především prací na radnici…

Přesně tak. Můžete třeba nastavit kvalitní pravidla a regulační plány pro výstavbu. Důležité je také nezbavovat se strategických pozemků městské části. A podobné je to se spoustou dalších věcí, jako je doprava, zeleň nebo veřejný prostor. Nechci zkrátka být jen hasič požárů založených na radnici. Chci se podílet na tom, aby takové požáryvůbec nevznikaly.

Budete to zvládat i s funkcí senátora?

Ano. Já sice kandiduji jako dvojka kandidátky, ale zavázal jsem se občanům, že nepřijmu žádnou placenou funkci. Budu řadový zastupitel a samozřejmě budu k dispozici našemu týmu svojí zkušeností nebo právním vzděláním.

Co byste rád změnil na radnici Prahy 5?

Chtěl bych radnici otevřenou lidem, prostou jakéhokoliv střetu zájmů. Chtěl bych radnici, kde se bude její vedení rozhodovat podle toho, co je pro lidi nejlepší, a ne, co je výhodné pro soukromé zájmy toho kterého radního.

A co když někteří občané například zrovna nové zástavbě na úkor zeleně v Praze 5 fandí?

Je mi jasné, že se člověk nemůže zavděčit všem. Nevadí mi, když někdo má na věci jiný názor než já a přeme se o to, čí názor je správ ný. Ale přeju si, aby i lidé s odlišnými názory na určité řešení věcí věřili tomu, že se snažím postupovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a za mými názory není žádná levárna nebo soukromý zájem.

Dlouhodobě poukazujete na nekalé praktiky některých developerů v Praze 5. Bude tohle i vaše téma do voleb?

Ano, bude. Koneckonců obrany občanů před nesmyslnými developerskými projekty se týká 70 % mé senátní práce v obvodě. Neřízená developerská výstavba navíc vede ke spoustě dalších problémů, jako je doprava, nedostatek míst ve školách a školkách nebo brutální ztráta zeleně a prostoru pro relaxaci. Když připustíte realizaci špatného developerského projektu, založíte tím na spoustu dalších problémů pro lidi, kteří v daném místě žijí.

Zadavatel a zhotovitel: SEN 21


Témata:

Nepřehlédněte