Ve středních Čechách připomenou 100 let republiky výstavy i místa

22.10.2018
Martin Solar

V Berouně v den výročí republiky pojmenují most přes Berounku po prvním prezidentovi Tomáši Garriguovi Masarykovi. Na programu bude i pietní akt a sázení stromu republiky. Jméno po prezidentovi Václavu Havlovi dostane nový park, který se otevře v sobotu v Říčanech u Prahy.

Strom se bude sázet v Kolíně, který se připojil k akci Stromy svobody 1918-2018. Město nechá zasadit Lípu svobody. Přímo 28. října se uskuteční pietní akt u sochy TGM u kolínského gymnázia. Oslavy budou pokračovat na Karlově náměstí, kde lidé mohou navštívit řadu hudebních vystoupení. V pátek 26. října se v ulici Na Hradbách a Karolíny Světlé uskuteční prvorepublikový trh, jeho součástí bude například komentovaná módní přehlídka modelů z první republiky.

Na mělnickém Zborovském náměstí zástupci ve čtvrtek odhalí památník legionářů. Program v Mělníku začne v 15:00 pietním aktem. Také na čtvrtek, ale od 16:00, je naplánován program u Masarykova kulturního domu, kde bude odhalen památný kámen s nápisem připomínajícím sto let od vzniku Československé republiky. Přilehlé sady se při této příležitosti vrátí k původnímu názvu Tykalovy sady podle prvorepublikového starosty a poslance Josefa Tykala.

U Masarykova kulturního domu najde své místo i lípa jako strom svobody a v kulturním domě se pak budou moci lidé seznámit s publikací věnované legionářům nazvané Legionáři okresu Mělníku.

Kutnou Horu rozezní koncerty – v úterý bude v kapli Božího těla, ve čtvrtek v Jezuitské koleji a v neděli je plánován slavnostní koncert v Tylově divadle. Galerie Středočeského kraje také v sobotu v souvislosti s výročím zpřístupní část sochařské pozůstalosti Ladislava Šalouna.

V Příbrami se ve středu koná akce Zažijte to znovu, která účastníky přenese o sto let zpátky. Na náměstí T. G. Masaryka budou chodit lidé v dobovém oblečení, chybět nebude historický vůz Laurin & Klement. Žáci si vyzkoušejí vyučování v obecné škole včetně dobových kulis a lavic zapůjčených z barrandovských filmových ateliérů. „Naším cílem a zároveň přáním je co nejvíce lidem přiblížit období před sto lety a zdůraznit to, že na svou vlast můžeme být opravdu hrdí,“ uvedl místostarosta Václav Švenda. Plánovány jsou i pietní akty u pomníku Svobody a sousoší Padlým synům Březových Hor nebo sázení památné lípy v parku Zátiší.

Mladá Boleslav připravuje největší oslavy 100. výročí Československa na sobotu 27. října. V tento den bude v obřadní síni magistrátu udělena ceny statutárního města Mladá Boleslav osobnosti, o které rozhodne městská rada. Program oslav začne vztyčováním vlajek na Staroměstském náměstí, bude pokračovat dalším programem na Komenského náměstí, průvodem na výstaviště a programem v areálu parku. Ve 21:00 bude na výstavišti závěrečný ohňostroj.

Od 28. října se do Lidické galerie vrací nejcennější výtvarné dílo v České republice od žijícího umělce, Strýc Rudi od Gerharda Richtera. Při pravidelné obměně stálé expozice moderního umění zvané Remember Lidice bude obraz opět vystaven. Dosud byl zapůjčen na výstavách v Evropě i Austrálii.

Zdroj: čtk

Naučíme vás, jak jíst vidličkou a nožem. Troufnete si?Nepřehlédněte