Naučíme vás, jak jíst vidličkou a nožem. Troufnete si?

7.6.2021
Šárkos

Evropský styl

Vidlička je nalevo, nůž napravo. Jestliže máte vidliček více, tak vnější vidlička bude na salát, vnitřní vidlička na hlavní chod. Vidlička na hlavní chod je větší než vidlička salátová.

Jídlo přesolené, nebo moc pálivé? Víme, jak zachránit nejčastější přešlapy v kuchyni

Jak nakrájet jídlo

Krájení je u obou stylů stejné. Nůž, kterým budete krájet jídlo, vezměte do pravé ruky. Ukazováček budete mít na horní, tupé straně čepele. Ostatními prsty uchopíte střenku. Palec má být na hraně vedle ukazováčku. A konec střenky by se měl pak dále dotýkat spodní části vaší dlaně. Pokud krájíte, řezejte podobně, jako by nůž byl pila. Naráz ukrojte jedno, maximálně dvě sousta.

Jak jíst vidličkou

Vidličku vezměte do levé ruky. Hroty vidličky by měly směřovat směrem od vás. Ukazováček mějte napnutý a položený na zadní straně vidličky. Blízko zaoblené hlavní části, ale ne zase až moc blízko, abyste se skoro až dotýkali jídla. Ostatními čtyřmi prsty obejměte rukojeť vidličky. Říká se tomu „metoda schované rukojeti“.

Lahodné makové dezerty. Zkuste 3 netradiční a zdravé laskominy

Lokty nepatří na stůl

Při držení příboru by mělo být zápěstí ohnuté. Ukazováky by měly směřovat dolů směrem do talíře. Stejným směrem tím pádem směřuje špička nože a vidličky. Lokty mějte uvolněné, nikdy by se neměly však ocitnout na stole. Toto pravidlo se vyplatí dodržovat hlavně ve formálním prostředí.

Vidličkou si dávejte do úst menší sousta. I když jste praváci, vždy držte vidličku levou rukou.

Americký styl

I tady se drží vidlička v levé ruce. Na rozdíl od stylu evropského se však drží vidlička v ruce jako tužka. Rukojeť je ve vaší dlani mezi palcem a ukazováčkem. Palec a prostředník vidličku drží a ukazovák je volně položený nahoře. I tady hroty vidličky směřují dolů směrem od vás.

Marshmallow do kávy nebo sendviče. Nejšílenější americké recepty

Nůž držíte, jen když krájíte

Jestliže se rozhodnete krájet, tak si vezmete nůž do pravé ruky. Držíte ho pevně stejně jako je tomu ve stylu evropském. Nožem jemně jídlo řezejte, ukrojte jedno či dvě sousta. I tady platí, že by měl být nůž dál než vidlička.

Přehoďte příbory

Když nekrájíte, dejte nůž na okraj talíře a vidličku přehoďte do pravé ruky. To je hlavní rozdíl mezi stylem evropským a americkým. Vidličkou v pravé ruce si můžete dát sousto. Tento „zvyk“ se uchytil v Americe a původně se takto stolovalo i v Evropě, než se vyvinul efektivnější styl. Ten se zatím do Ameriky nicméně nepřenesl. Jinak se ale kromě krájení drží vidlička vždy v levé ruce s hroty směrem nahoru. Pokud se jídlo krájet nemusí, vidličku držíte vždy v pravé ruce.

Příbor by se neměl při jídla ani na okamžik dotknout stolu. Jestliže zrovna používáte vidličku, nůž by měl ležet podél okraje talíř. Když odložíte vidličku, měla by rukojeť být na okraji talíř a hroty asi uprostřed talíře.

Jídlo v prášku? Čekají nás v budoucnu místo stravy jen nutričně bohaté náhražky?

Jak dát najevo, že jste nedojedli

Evropský styl: Překřížíte nůž a vidličku na talíři. Vytvoří tvar obráceného písmene „V“.

Americký styl: Nůž položíte k hornímu okraji talíře (když si představíte hodiny, hrot na dvanáctce a rukojeť na trojce). Vidličku odložíte s hroty směrem nahoru v těsném úhlu od vašeho těla.

Jak říci, že jste dojedli

Evropský styl: Nůž a vidličku položíme vedle sebe doprostřed talíře. Hroty vidličky směrují dolů.

Americký styl: Stejné jako u evropského stylu, jen hroty vidličky směřují nahoru.

Zdroj: Kuchaři do domuNepřehlédněte