• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lahodné makové dezerty. Zkuste 3 netradiční a zdravé laskominy

  21.10.2018
  Mája

  Česko je v pěstování potravinářského máku na světové špičce. Někdo tahle zdravá semínka miluje, někdo nenávidí. Máme pro vás pár sladkých receptů, kterým mák sluší a na chuti jim neubírá. Fantazii se meze nekladou, nemáte-li všechny suroviny z receptů, nahraďte je podle libosti podobnými.

  Batátovec

  Budete potřebovat: 1 kg vařených batátů (sladkých brambor), 120 g kokosové mouky, 4 vejce, 200 g mletého máku, 1 polévkovou lžíci medu a 2 polévkové lžíce panenského kokosového oleje.

  Kokos, mandle, mák nebo konopí? Domácí rostlinné nemléko za pár minut

  Postup: Vařené batáty rozmačkejte s namletým mákem a ostatními surovinami. Pečte cca 4é minut na 180 °C. Batátový makovec je výborný s domácími švěstkovými povidly vez cukru (švestky vařte se skořicí pomalu do úplného rozvaření a vypařená vody, pravidelně podlévejte, aby se nepřipálily).

  Kmín do pytle k bramborám? Známe 5 triků, kterými prodloužíte životnost potravin

  Makové placky

  Budete potřebovat: 100 g máku, 2 polévkové lžíce kokosové mouky, 2 vejce, 1 polévkovou lžíci medu, vodu podle potřeby a špetku skořice.

  Postup: Namletý mák smíchejte s ostatními surovinami a podle potřeby přidejte vodu. Opečte lívance na suché nepřlinavé pánvi nebo na kokosovém oleji. Výborné jsou k snídani s ovocem.

  Fenomén jménem superpotraviny. Kolik z nich najdete u sebe doma?

  Řepánky

  Budete potřebovat: 1 středně velkou červenou řepu, 150 g máku, 60 g strouhaného kokosu, 60 g pohankové mouky, 2 vejce, 2 polévkové lžíce kokosového oleje, 1 polévkovou lžíci medu.

  Jídlo přesolené, nebo moc pálivé? Víme, jak zachránit nejčastější přešlapy v kuchyni

  Postup: Mletý mák smíchejte s nastrouhanou řepou a ostatními surovinami. Vypracujte těsti, ze kterého vytvoříte bochánky. Pečte na plechu vystlaném pečicím papírem, cca 30 minut na 180 °C.

  FOTO: Mák

  Mák - batatovecMák - makove-livanceMák - makoviceMák - makové poleMák - mák
  Další fotky
  Mák - makovice

     Nepřehlédněte