Fenomén jménem superpotraviny. Kolik z nich najdete u sebe doma?

8.10.2018
Mája
Další fotky

Borůvky

Jsou bohaté na vitaminy C a K, vlákninu, mangan a antioxidanty. U nás jsou borůvky běžné a milované lesní plody. Pouhé označení nálepkou superpotravina však vedlo například v USA k obrovskému nárůstu spotřeby, za posledních 20 let se zpětinásobila.

Třapatka posiluje imunitu, když je venku psí počasí. Dáte si čaj nebo koupel?

Brokolice

Bohatá na vitaminy (obzvlášť vitamin C) a antioxidanty, hořčík, draslík nebo kyselinu listovou. Předpokládá se, že dokáže snižovat hladinu cholesterolu a pomoci při prevenci rakoviny.

Jak snížit světovou produkci odpadu? Nejlepší je začít na vlastním prahu – buďte zero waste!

Červená řepa

Červená řepa bývá z kuchyně neprávem vytlačována, možná kvůli negativním zážitkům se školní jídelnou. Má ale velké množství vitaminů B a C, karotenu, minerálních látek a obsahuje i antioxidanty. Léčivé účinky mají také její listy.

Máte ovoce a zeleninu v lednici? Chyba! Prozradíme, jak je skladovat a proč

Vlašské ořechy

Patří mezi nejstarší superpotraviny, které se v množství antioxidantů dokážou vyrovnat borůvkám nebo jiným tmavým bobulím. Mají také mnoho minerálních látek a cenné nenasycené mastné kyseliny.

Člověk a bakterie. Víte, proč by měl každý z nás užívat probiotika?

Lněná semínka

Dokáží hravě nahradit komerčně vychvalovaná a předražená semínka šalvěje hispánské, známé jako chia. Obsahují omega 3 mastné kyseliny, které si tělo nedokáže vyrobit a je jedním z jejich nejlevnějších zdrojů. Díky vláknině navíc pozitivně působí na funkci střev.

Znáte psyllium? Zbaví vás pocitu hladu a pomůže při hubnutí

Česnek a křen

Obrovské množství vitaminů, minerálních látek a přírodní antibiotikum. Česnek a křen doporučují babičky při nachlazení už dlouhá léta.

Hledáte vitaminovou bombu? Zkuste zázračné pickles. Kvašená zelenina je zdravější než syrová

Kvašené potraviny

Pradávné a téměř zapomenuté umění se opět stává trendem. Kromě zelí nebo okurek můžete nechat kvasit mnoho dalších druhů zeleniny. Získáte tak vitaminy, enzymy a minerální látky napěchované v dobrotě, která vám při správném skladování vydrží celou zimu.

FOTO: Superpotraviny

Superpotraviny - zeleninaSuperpotraviny - boruvkySuperpotraviny - ořechySuperpotraviny - smoothieSuperpotraviny - česnek
Další fotky
Superpotraviny - ředkvičkySuperpotraviny - antioxidanty

 

 Nepřehlédněte