Jak snížit světovou produkci odpadu? Nejlepší je začít na vlastním prahu – buďte zero waste!

7.10.2018
Mája
Další fotky

Právě proto se čím dál více lidí snaží snížit počet produkovaných odpadků ve své domácnosti. Od láhví na nápoje, až po kapsle do kávovaru, které se dají opakovaně použít. Firmy se předhánějí v tom, kdo je více „eko“ a vymýšlí recyklovatelné obaly. Někteří lidé se v podstatě vrací zpět „na stromy“, aby pomohli přírodě, třeba používáním hadrových plenek místo těch jednorázových.

Nepijte ze škodlivých PET lahví. Poradíme, jak správně vybrat láhev na pití a která bude nejlepší

Česká republika vede!

S tříděním odpadu jsme na tom v České republice poměrně dobře. Pravidelně třídí až 72 % z nás a jistě bychom zvládli i přidat. Třídění odpadu už ale není to nejdůležitější, v dnešní době je nejvíc „in“ odpadky vůbec neprodukovat.

Detox organismu jako nový trend. Jak si vyčistit tělo a neublížit si?

Zero waste jako nový trend

Zero waste znamená v překladu nulový odpad. Na internetu dohledáte mnoho informací o fungování bez obalů. Tady jsou hlavní tipy, jak začít s „nulovou“ produkcí odpadu sami u sebe.

Cukr je všude. Jak méně sladit a nevzdat se sladkého života?

Igelitkou neoslníš

Nakupujte bez obalu. Začít se dá u nebalených potravin, jako je ovoce a zelenina, pečivo a další. Postupně třeba dojdete až k vyhledávání bezobalových obchodů, kde už seženete téměř vše. S sebou. Do vlastního obalu a tašky. Na internetu i v kamenných prodejnách koupíte rozmanité látkové i jiné tašky, sáčky a krabičky se super designem. Když už nakupujete balené potraviny a další produkty, myslete na možnost recyklace a vyberte vhodný materiál, který se snadno rozloží.

Člověk a bakterie. Víte, proč by měl každý z nás užívat probiotika?

Hygienu sobě, špínu přírodě?

Jedním z největších problémů jsou jednorázové hygienické potřeby, jako jsou plenky, dámské nutnosti a další. Tady ale při přechodu na ekologickou variantu nastává asi největší zásah do vlastního pohodlí. Ne každý je připraven na hadrové plenky a vložky nebo menstruační kalíšek. I tady existuje kompromis jako první krok. Stále jednorázové, ale snadněji rozložitelné potřeby ze 100% přírodního materiálu. Poděkuje vám za ně i vaše tělo, které je bude mít raději než ty plastové a uměle parfémované.

Cukr může vyvolat závislost tak jako kokain, tvrdí odborníci. Kolik už je moc?

Cappuccino sebou do vlastního, prosím.

Máte raději kávu na cestu? Pořiďte si ekologický kelímek, hrnek nebo láhev. Nabízí se hned několik variant materiálu – sklo, nerez nebo dokonce snadno rozložitelný bambus a obilniny. To samé platí i pro vlastní krabičky na jídlo nebo příbor. Jídlo bude chutnější a vyhnete se mimo jiné zlámaným plastovým příborům a pořezaným rtům.

Jídlo v prášku? Čekají nás v budoucnu místo stravy jen nutričně bohaté náhražky?

To, co se může zdát omezováním vašeho pohodlí a osobní svobody, může být za chvíli denní rutinou. Existují i případy, kdy se domácnost vejde s týdenním odpadem do jedné zavařovací sklenice! Každému bude vyhovovat jiná cesta, ale když se zamyslíme, můžeme stáhnout svou produkci odpadu na minimum. Ať už jde o porcovaný čaj, kávové kapsle nebo psí výkaly v sáčcích, nerecyklovaný a špatně rozložitelný odpad je všude kolem nás.

FOTO: zero waste

zero waste - plastzero waste - popelnicezero waste - plastzero waste - odpadzero waste - odpad
Další fotky
zero waste - plastzero waste - ekologie

 

 Nepřehlédněte