Detox organismu jako nový trend. Jak si vyčistit tělo a neublížit si?

2.9.2018
Mája
Další fotky

Mlsání zdravě. Vyzkoušejte originální nepečené dezerty

Co je to detox?

Myšlenka je taková, že dodržováním určitého typu diety nebo používáním speciálních výrobků pomůžete tělu s vyplavením toxinů. Ty se v těle nahromadily během dlouhodobé konzumace alkoholu, kofeinu, cukru, nezdravých tuků a celkovým nezdravým životním stylem. Okolo detoxikačních metod vznikl celý průmysl. Patří sem diety, půsty, potravinové doplňky nebo dokonce výplach střev.

Rizika alternativní výživy. Čím je nebezpečné veganství, dělená strava, makrobiotika a další podobné trendy?

Výplach střev může být velmi nebezpečný, do střeva jsou zaváděny různé tekutiny (i bylinné nálevy a káva), které se před vypuzením nějakou dobu zadržují. Ať tvrdí zastánci detoxu cokoliv, střevo je nesmírně složitý a samostatný ekosystém a dokáže se o sebe postarat samo, výplachy nepotřebuje. Může jimi dojít k poškození výstelky a závažným zdravotním komplikacím. Došlo už dokonce i k úmrtím způsobeným infekcí po výplachu střev.

Hlad versus chuť k jídlu. Odhalte svou slabost a zatočte s ní!

Co jsou toxiny?

Už na přelomu 15. a 16. století švýcarský alchymista, astrolog a lékař Paracelsus řekl, že každá látka může být jedem, pokud je podávána v nepřiměřeném množství. Dokonce i voda. V těle na štěstí funguje výkonný systém, který neutralizuje a vylučuje přebytečné škodlivé látky, a to každý den. Mnoho toxinů se v těle vůbec nehromadí. Existuje několik výjimek, ty se vážou na naši tukovou tkáň a měli bychom se jim vystavovat jen velmi omezeně. Patří sem například rozpouštědla, těžké kovy a jód. Rozpouštědla se dostanou do potravin nejčastěji jako zbytky pesticidů v jídle. Těžké kovy se často usazují v rybách a jejich množství se kumuluje, nejhůře na tom tedy budou ryby dravé. Jód sice patří mezi základní živiny, ale ve vysokých dávkách je toxický, obzvlášť pro lidi s poruchami funkce ledvin.

Sto lidí, sto chutí. Jaké nové chutě vědci objevili?

Žijte tak, abyste nepotřebovali detox

Zdravý člověk žádnou detoxikaci organismu nepotřebuje. Naše tělo má mnoho způsobů, jak se nechtěných látek zbavit. Má tedy pojem detoxikace nějaký reálný význam? Lékaři běžně tvrdí, že nemá, jde pouze o marketingový tah a ztrátu času i peněz. Některé produkty mohou tělu poskytnout potřebné vitaminy a minerální látky, ale stále se nejedná o detoxikaci organismu v rozsahu, v jakém je často chápána.

Velký omyl! Chcete zhubnout? Nemusíte jíst každé dvě hodiny! Co ještě funguje?

Zkusili jste detox, který fungoval? Máme vysvětlení

Bylinné čaje – Mohou mít odvodňující účinek, který způsobuje častější močení a pocit „vyplavení“ škodlivin.

Projímadla – Naše střeva se o žádné čištění neprosí. Pravidelné užívání projímadel může navíc vést k závislosti a problémům s vyprazdňováním bez nich.

Různé doplňky stravy – Mohou poskytnout nedostatkové živiny, ale jejich detoxikační účinek není vědecky podložen.

Avokádo jako nový trend: Proč ho všichni kupují a čím je nebezpečné?

Detoxikační náplasti – Neexistují důkazy, že by se toxiny mohly skrze náplast vyplavovat přes kůži.

Půsty – Omezení kalorického příjmu často vede k hubnutí a člověk se v prvních fázích může cítit lépe. Bez důležitých živin je ovšem tělo vystaveno závažným zdravotním problémům.

Máte ovoce a zeleninu v lednici? Chyba! Prozradíme, jak je skladovat a proč

Ten nejlepší „detox“

Základem zdravého organismu je takový životní styl, který detox nepotřebuje. Pestrá a bohatá strava plná živin, dostatečný pitný režim, spánek a minimum stresu jsou tou správnou cestou. Detoxikační přípravek by byl sice mnohem pohodlnější, ale takhle to v životě prostě nefunguje. Pokud stále trváte na detoxu, můžete běžnou stravu podpořit dostatkem ovoce, zeleniny a šťávou z nich. Příroda v podobě těchto plodů namíchala své vlastní mocné a mnohem účinnější koktejly.

FOTO: Detox

Detox - detoxDetox - pomerancDetox - stavaDetox - cajDetox - rajce
Další fotky
Detox - brokoliceDetox - káva

 

 

 Nepřehlédněte