• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ve Středních Čechách se objevují samoobslužné stojany s rouškami

  25.3.2020
  Eliška Stodolová

  Ve středočeských městech, například v Berouně, Milovicích na Nymbursku nebo v Kolíně, vznikly tzv. rouškovníky i rouškomaty.

  Města jejich prostřednictvím distribuují roušky. Lidem, kteří nemají žádnou jinou možnost je získat, předávají roušky i další města, třeba Příbram nebo Slaný.

  Lidem v Berouně a okolí slouží samoobslužný stojan s rouškami. Takzvaný rouškovník vznikl ve spolupráci s berounskou farností a dobrovolníky ve farním dvoře u kostela svatého Jakuba na Seydlově náměstí. „Kdo potřebuje, může si zde vzít roušku pro sebe či svou rodinu. Kdo má naopak našito, může sem roušky přinést a pověsit,“ uvedla mluvčí radnice Jitka Soukupová.

  teploměr a léky na chřipku

  Na chřipku v Česku zemřelo 57 lidí. Na JIPce jich bylo asi pětkrát tolik

  Kolínský rouškovník, neboli strom vzkazů a roušek, stojí před radnicí. Všichni, kdo potřebují, si z něj mohou brát roušky, které ušily místní dobrovolnice. Lidé na něm také mohou nechávat vzkazy pro všechny, kteří pomáhají, a také případně roušky, které chtějí poskytnout potřebným.

  V Milovicích je rouškomat neboli automat na výdej roušek před radnicí, o roušky z něj je velký zájem. Během úterý, při prvním dnu provozu, byla jeho zásoba roušek vyčerpána, dnes jej město nechalo doplnit.

  Příbram plánuje distribuci ústenek v pátek od 13:00 do 15:00 na náměstí T. G. Masaryka, náměstí 17. listopadu a březohorském náměstí J. A. Alise. „S ohledem na to, že bude k dispozici zhruba kolem jednoho tisíce roušek, žádáme o maximální solidaritu, tedy aby se v rámci této nabídky přednostně dostalo těm, kteří skutečně nemají jiný zdroj,“ uvedla mluvčí města Eva Švehlová. Dobrovolníci, kteří chtějí pomoci, mohou roušky k distribuci městu ještě předat.

  Slaný na Kladensku vydává roušky potřebným pouze po telefonické domluvě ve výdejním okénku knihovny.

  est/čtk  Nepřehlédněte