Ve Valašském Meziříčí proběhne benefiční akce. Výtěžek půjde na obnovu Bečvy

10.2.2021
Redakce

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Viník havárie stále není znám. Ve Valašském Meziříčí se již uskutečnila řada demonstrací a podobných akcí, které požadovaly spravedlivé vyšetření otravy Bečvy či objasnění postupu úřadů při vyšetřování havárie.

„Pocházíme z Valašského Meziříčí a jeho okolí. Bečva teče skrze naše srdce, skrze místa, kde jsme vyrůstali, kde žijeme. Nechceme na nikoho ukazovat, ale také nechceme sedět s rukama v klíně a nechat téma Bečvy vyšumět. Chceme přispět k obnově řeky,“ uvedl organizátor Zbyněk Hanko.

Jak to vypadá s vyšetřováním tragédie v Bečvě? Posudek bude možná v březnu

Pořadatelé akce se obracejí na umělce z Valašska i celé republiky s prosbou o vytvoření díla na téma Bečva a jeho darování do dobročinné aukce, která se uskuteční ve valašskomeziříčské Galerii Prostor. „Mnoho významných osobností z hudebního a výtvarného světa nám již svoji účast přislíbilo, například výtvarnice Vendula Chalánková, hudebníci Petr Marek, Petr Fiala, Tomáš Kočko, Mucha, karikaturista Miroslav Kemel či performerka Kača Olivová. Dle ohlasů již nyní víme, že akce bude mít velký dosah. Aukce děl proběhne formou on-line streamu, jehož součástí budou hudební vstupy a happening, který proběhne na soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy,“ uvedl Hanko.

adp/ČTKNepřehlédněte