Vědci ze suchdolské fakulty přivezli do Zambie unikátní laboratoře k testování nejen covidu

19.8.2021
Andrea Cerqueirová

Díky unikátním laboratořím je možné posilovat odolnosti místních komunit žijících v odlehlých částech Zambie. Zároveň slouží k prevenci koronaviru. Na projektu spolupracuje nezisková organizace ADRA v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR. „Jedinečnost laboratoří spočívá v jejich skladnosti, lehkosti a jednoduchosti na sestavení. Veškeré vybavení lze přepravit v off-road automobilu a zkompletovat během jedné hodiny,“ vysvětlil vedoucí projektu Hynek Roubík z Fakulty tropického zemědělství.

Vedle předání laboratoří (včetně ukázkového sestavení) tým pod vedením virologa Jiřího Černého poskytl zaškolení zdravotníkům z nemocnic Mtendere Mission Hospital, Lusaka Adventist Clinic a Yuka Mission Hospital. Zároveň též z Ministerstva zdravotnictví Zambie. Následně tým demonstroval praktickou ukázku diagnostického procesu: od odebrání vzorků, izolaci RNA/DNA a PCR až po finální vizualizaci a vyhodnocení výsledků.

O mobilní laboratoř byl velký zájem

„Vyškolili jsme patnáct laboratorních pracovníků ze tří různých skupin, do kterých budou poslány naše mobilní laboratoře. Je až neuvěřitelné, s jakým zájmem o naši mobilní laboratoř CZU mobiLAB jsme se zde setkali. Všechny přístroje používané v laboratoři CZU mobiLAB byly v minulosti vyzkoušeny námi nebo výrobci a jsou schopné pracovat i v těch nejnáročnějších terénních podmínkách,“ uvedl Černý.

Leo José van Damme - od května 2021 děkan Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity

První cizinec děkanem Fakulty tropického zemědělství. Pracoval na věhlasných projektech!

Český velvyslanec v Zambii Radek Rubeš, který školení v hlavním městě Lusace navštívil, uvedl, že CZU mobiLAB přispěl k posílení testovací kapacity v zambijském zdravotnictví. „Tento projekt ve spolupráci České zemědělské univerzity s ADRA, Českou rozvojovou agenturou a Ministerstvem zahraničních věcí ČR je v této zemi potřebný o to více, že na všech jednáních s Ministerstvem zdravotnictví Zambie slýchám opakovaně stesky nad nedostatečnou kapacitou testování,“ řekl.

Laboratoř bude sloužit i po covidu

„Skutečnost, že je laboratoř mobilní, ještě více zvyšuje její atraktivitu pro Zambii, neboť drtivá většina obyvatel žije na venkově, mnohdy na velice odlehlých místech, ze kterých se do zdravotnického zařízení prakticky nelze dostat. Přidanou hodnotou mobilní laboratoře je i skutečnost, že může v Zambii sloužit i po odeznění pandemie covidu-19, neboť testovací schopnosti laboratoře jsou výrazně širší,“ dodal.

Tým vědců koncept představil již loni na podzim, přičemž v současné době je připravováno několik dalších typů řešení CZU mobiLAB na míru dle potřeb různých zemí, organizací i firem. Suchdolská Fakulta tropického zemědělství koordinuje v Zambii i další projekty. Zaměřené jsou na integrovaný přístup k farmaření a zvyšování standardů místních farmářů či zvýšení produktivity a diverzity zemědělské produkce s důrazem na využití opomíjených druhů rostlin.

Zdroj: vlastní zdrojNepřehlédněte