Vedení Mostu překvapila cena za rekonstrukci kulturního domu Repre

7.6.2022
Roman Kořinek

Složitá situace na trhu stavebních prací i materiálů pořádně zamotala hlavu mosteckým radním. Ti mají v plánu rekonstrukci uzavřeného kulturního domu, jejíž hodnota se ale vyšplhala téměř k jedné miliardě korun. Tolik peněz samozřejmě Most nemá, proto zvažuje další kroky.

Záměr rekonstrukce kulturního domu Repre trvá v Mostě již delší dobu. Nikdy na něj ale nebylo dost peněz. V loňském roce sice vypsala radnice výběrové řízení na dodavatele, ale nabídky dvou zájemců vyrazily vedení města dech. Byly totiž o více než sto milionů vyšší, než se čekalo. Nyní je situace ještě horší neboť se do cen stavebních prací a materiálů promítlo zvýšení energií i válečný konflikt na Ukrajině. Některých stavebních materiálů je navíc nedostatek.

„Zkusíme zakázku vypsat znovu. Upravíme rozpočet a uvidíme, co se stane. Situace na trhu sice není v současné době nijak příznivá, ale uvidíme,“ říká primátor Mostu Jan Paparega (ProMost).

Ten je v těžké situaci nejen z pohledu vysoké ceny zakázky, ale také z pohledu dotace. Most by totiž na přestavbu opuštěného kulturního domu mohl získat tří set milionovou dotaci z ITI Ústecko-chomutovské aglomerace, která by byla historicky nejvyšší, kterou mostecká radnice získala. Dotace je ale vázána na stavbu knihovny, která by měla v centru Repre vzniknout.

„Je opravdu složité se dnes rozhodnout. Musíme zvážit došlé nabídky a poté rozhodnout, jestli se do takto velké a nákladné zakázky pustit nebo ne. Jisté ale je, že tak vysokou dotaci, kterou máme nyní na dosah, už nikdy v budoucnu pravděpodobně nezískáme,“ dodal primátor, který stále věří, že se rekonstrukce podaří.

Původně vedení Mostu očekávalo, že by se stavba mohla povést za zhruba sedm set šedesát milionů korun. Nabídky, které přišly vloni na podzim, byly ale o více než sto milionů vyšší a proto radnice zakázku zrušila a vyčkávala. Nyní to tedy chce zkusit podruhé, i když v ekonomicky daleko horší a méně stabilní době.

Rozhodujícím faktorem tak vedle vysoutěžené ceny bude nejen výše zmíněné dotace, ale také ochota vzít si úvěr a zbylou částku z něj dofinancovat. Kulturní dům Repre pochází z osmdesátých let a je od roku 2019 uzavřen.

Zdroj: vzNepřehlédněte