Vedra přivádí ke kardiologům mladší pacienty

13.8.2022
Redakce

Kardiologové Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně v létě ošetřují více mladších pacientů s kardiologickými problémy. První srpnový víkend mělo kardiologické oddělení KNTB napilno právě s mladšími ročníky pacientů, dvěma bylo pouhých 40 let, dalším třem pod padesát nebo lehce nad padesát let.

„Zatím nejmladším pacientem s infarktem byl letos v červnu mladý muž ze Vsetínska, kterému bylo pouhých 29 let. Za prvních deset srpnových dní tohoto roku lékaři na kardiologii řešili již deset infarktů. Loni v srpnu jich bylo celkem 31, nejvíc z celého roku 2021,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

V létě podle primáře oddělení Zdeňka Coufala přibývá mladších pacientů. „Domnívám se, že mladší lidé přeceňují v době letních veder své síly, zatímco starší lidé se snaží v době vysokých teplot šetřit. Obecně však přibývá problémů s dehydratací a s kolapsy,“ uvedl primář.

„Říká se to pořád dokola, ale evidentně to nestačí. Opravdu by se v letních měsících nemělo podceňovat přehřátí organismu, pobyt a práce na přímém slunci, nošení pokrývky hlavy, dostatečné pití nealkoholických, mírně mineralizovaných nebo při velké námaze iontových nápojů. Sport je určitě prospěšná věc, ale při třiceti stupních a na přímém slunci nevhodná. Některé z těchto sportovců pak máme na sále. Jsou plní údivu, že vlastně jenom sportovali a nechápou, jak se něco takového mohlo stát,“ uvedl Coufal.

V horkém počasí je podle něj běžné, že se člověku může hůře dýchat, je časnější únava nebo otoky kolem kotníků. „Pokud však tyto potíže přetrvávají delší dobu či se objeví bolesti na hrudi, které neustupují, měl by člověk vyhledat lékaře nebo si zavolat záchrannou službu,“ uvedl primář.

Zdroj: ČTK, skNepřehlédněte