• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Velké drogová kauza z Liberce: Padly první tresty

  27.2.2024
  Simona Knotková

  Krajský soud v Liberci v úterý vynesl první rozsudek v mezinárodní kauze pašování drog za miliardy korun.

  Čtyřiatřicetiletého Michala Černého, který zajišťoval přepravu narkotik, potrestal vězením na 8,5 roku a šestačtyřicetiletého kurýra Jana Chalupu osmiletým vězením. Tříletý podmíněný trest se zkušební lhůtou na pět let uložil soud třiatřicetileté Magdě Stříbrné, která měla v gangu okrajovou roli. Všichni tři uznali u soudu svoji vinu. V liberecké větvi mezinárodního gangu figuruje dalších osm obžalovaných, kteří vinu popírají a soud s nimi bude pokračovat.

  Jde o největší drogovou kauzu minimálně na severu Čech. Přes libereckou větev mezinárodního gangu šlo podle obžaloby přes tunu kokainu a 3,5 tuny hašiše. V Liberci byl podle obžaloby velkosklad, který sloužil jako překladiště drog, jež se dostaly do Evropy z Jižní Ameriky a ze zemí Blízkého východu. Z Liberce drogy směřovaly dalším zločineckým skupinám v jiných státech. Skupina je stíhána i za dovoz cigaret s daňovým únikem přes 84 milionů korun.

  Soudem uložené tresty jsou pod hranicí zákonné sazby. Černému a Chalupovi hrozilo až 24 let vězení. Soud zohlednil, že oba získali statut spolupracujícího obviněného a jejich výpovědi pomohli policistům při rozkrývání činnosti a fungování gangu. Proto dostali nižší tresty. „Právě pro tu spolupráci. Tím, že to pomohli odhalit. Jednak se přiznali sami a pomohli i proti těm ostatním, a to se týká i těch, co jsou stíhaní v cizině,“ uvedl předseda senátu Richard Skýba. Stříbrné hrozilo vězení od pěti do deseti let.

  Součástí pterního rozsudku je, že ve prospěch státu propadnou dvě auta a nákladní návěs Černého, nákladní návěs Stříbrné i zabavených téměř 230 000 korun. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupkyně Petra Pazderková si ponechala lhůtu na odvolání, i když soud uložil tresty podle jejího návrhu. Nevyhověl pouze jejímu návrhu, aby byl Černému zabavený i rodinný dům. To podle ní ale nebyl jediný důvod, proč si ponechala lhůtu. „Jak je ta věc rozsáhlá, ten rozsudek byl čten skoro dvě hodiny, tak já si ho potom v klidu přečtu a v návaznosti na to se rozhodnu,“ dodala.

  Černý se přes svoji dopravní firmu podílel hlavně na zajištění přepravy ukrytých narkotik a jejich skladování v Liberci. Chalupa drogy vozil do Liberce i odběratelům v zahraničí, a naopak od nich přivážel peníze. U soudu uvedl, že to bývalo i 1,5 milionu eur (kolem 38 mil. Kč) za jednu cestu. Stříbrná o aktivitách organizované skupiny zřejmě příliš nevěděla, ale Černý využíval pro činnost gangu razítek její firmy a pronajímal si nákladní vozy, které firma Stříbrné vlastnila. Přiměl ji také, aby při vyšetřování nepravdivě vypovídala. Černý se jí za zapojení do gangu v úterý v závěrečné řeči omluvil.

  Podle obžaloby je hlavní postavou liberecké větve mezinárodního gangu uprchlý Vilém Kováč. Odmítl jakoukoli protiprávní činnost v e-mailu, který zaslal soudu před dvěma týdny. Za hlavní postavu gangu ho ale v úterý v závěrečné řeči znovu označil i Černý.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte