Není však třeba věšet hlavu, přece jen něco z této atmosféry lze ještě shlédnout a zažít v pivovaru Velké Popovice, kde v sobotu 3. března již po deváté pořádají Ladovské vepřové hody. Neváhejte a přijeďte si sem pochutnat na zabijačkových pochoutkách od místních řezníků i na dalších dobrotách. Přípravu jitrnic, jelítek, tlačenky, ovaru i guláše si budete moci přímo na místě vyzkoušet společně s nimi!
Poobědváte, poklábosíte i nakoupíte
Na nápad uspořádat vepřové hody přišli zástupci pivovaru spolu se zástupci Ladova kraje a tehdejším místním starostou Velkých Popovic. Původně byla v názvu zabíjačka, následně, když se už nesmělo prase zabíjet na veřejnosti, vznikl název Ladovské vepřové hody. Je tady Ladův kraj, takže nechyběla inspirace v obrázcích Josefa Lady. Je to první akce po Vánocích a lidé mají tendenci vyjít ven, setkat se, „poklábosit“ u piva – co se stalo, co plánují, ohřát se u ohňů a dát si něco tradičního. Většinou na hodech poobědvají a domu si pak ještě koupí řeznické výrobky.
Rekordní návštěva hodů v roce 2017
V loňském roce do Velkopopovického pivovaru na Ladovské vepřové hody dorazilo rekordní množství návštěvníků, plných pět tisíc. Snědlo se přes 4 000 kusů jelit a jitrnic, vypilo 1.100 piv.
„Návštěvníci si nejvíce chválili prohlídky s ochutnávkou nefiltrovaného Kozla obohacené o školu čepovaní a pozornost v podobě chleba se sádlem, škvarky a cibulí,“ říká vedoucí návštěvnického centra Velkopopovického pivovaru Eva Kršňáková a dodává: „Historicky šlo o nejúspěšnější ročník vepřových hodů ve Velkopopovickém pivovaru, což bylo částečně dáno i skvělým počasím. Velký úspěch měly i ukázky řemesel – řeznického, bednářského a kovářského.“
Pochutnáte si na zabijačce
Těšit se můžete na obvyklé zabijačkové pochoutky jako jsou voňavá jelítka, jitrnice, zabijačková polévka, zabijačkový guláš, tlačenka, světlý i tmavý prejt, škvarky, sulc, ovarová kolena a šunka od kosti na grilu. Vůni i chuť zabíjačkových pokrmů doprovodí pekařské produkty od místních výrobců a především dobře načepovaný Velkopopovický Kozel. Pořadatelem celé akce je pivovar Velké Popovice, obec Velké Popovice a mikroregion Ladův kraj.
Procházka pivovarnickým provozem
První várka piva byla ve Velkopopovickém pivovaru uvařena 15. prosince 1874 a o rok později již bylo vystaveno (uvařeno a prodáno) 18.000 hektolitrů piva. Již po několika letech se pivovar stal třetím největším v zemi. Proslulá byla zejména výroba silného tmavého piva. Dnes je Velkopopovický pivovar součástí společnosti Plzeňský Prazdroj.
Každou půlhodinu se budete moci vydat na prohlídkovou trasu pivovaru a seznámit se s výrobou Kozla. Navštívíte sklepy, v nichž si prohlédnete největší dřevěný pivovarský sud o objemu 96 hektolitrů a projdete unikátním tunelem až ke stáčírně s novou expozicí exportu velkopopovického piva do celého světa. Pod dohledem pivovarského odborníka se naučíte správně načepovat pivo a ochutnáte černého nefiltrovaného Kozla.
Živý i dřevěný kozel
Na nádvoří uvidíte živého kozla Oldu, který je dlouholetým symbolem a maskotem pivovaru. Velkopopovický pivovar má však ve svém areálu ještě jednoho kozla, dřevěného, kterého nechal vyrobit u příležitosti oslav 140 let založení. Ten se, než zakotvil v Popovicích, vydal na pouť po některých zemích, kde kozla pijí – po Slovensku, Gruzii a Moldavsku.
Mohutný kozel je svými rozměry (výška 7,1 a délka 7,4 metru) největším na světě. Váží pět tun a je složený z 67 dubových a borovicových desek. Kovová konstrukce má 45 částí a na její výrobu se použilo přes tři tuny železa. Aby kozlí velikán odolal silnému větru, jsou v jeho útrobách čtyři tuny písku, měl by tedy vydržet i sílu orkánu.
Bohatý doprovodný program
Co vás letos v Popovicích ještě čeká? Podle Evy Kršňákové se můžete těšit na bohatý doprovodný program, kdy přímo z Plzně přijede bednářská parta Plzeňského prazdroje, která jako poslední pivovarská parta vyrábí dubové sudy a kádě tradičním způsobem. Dále uvidíte bourání v provedení řeznických mistrů Tomáše Hudery a Michala Kovaříka, partu řezníků z Vojenic, uzenáře Arnošta Dvořáka či mistra škvarkaře Radomíra Sekyru, ukázky prací kovářů, řezbářů či výrobců originálních šperků, to vše za hudebního doprovodu a předvedení lidových zvyků. Na památku si budete moci nakoupit suvenýry v Kozlím obchůdku či vám na místě kovář vyrazí mince s Kozlem a pivovarem. Vstup na hody je zdarma.















































