„Cílem pravidelného cvičení je simulovat skutečný případ výskytu nebezpečné nákazy v chovech či v populaci volně žijících zvířat a procvičit efektivní součinnost všech zainteresovaných složek,“ řekl novinářům ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.
Civilní i armádní veterináři v Heroltovicích nacvičovali spolupráci pro případy, že se v chovech hospodářských zvířat nebo mezi volně žijícími zvířaty vyskytne nebezpečná nákaza jako je africký mor prasat nebo ptačí chřipka. „Poznatky získané při cvičení nám také pomáhají zdokonalovat pohotovostní plány a zlepšovat vzájemnou komunikaci,“ uvedl Semerád. SVS má dvě pohotovostní střediska pro mimořádné situace, jedno funguje v Brně a druhé v Hradci Králové. Tato střediska ve spolupráci s integrovaným záchranným systémem provádějí nařízená opatření a zasahují v ohniscích nákaz.
Veterinární inspektoři dnes nacvičovali zejména diagnostiku a odběr vzorků. Součástí cvičení byl vstup veterinářů do zasaženého hospodářství, odebrání vzorků a jejich následná příprava pro transport do laboratoře. Pracovníci SVS na statku představili kontejner, který slouží k usmrcení většího počtu prasat z nakaženého chovu pomocí dusivého plynu. Tato metoda je rychlejší a bezpečnější, protože odpadne usmrcování prasat za použití elektrických kleští. Veterináři zároveň testovali využití termokamery při vyšetření tělesné teploty prasat a dohledávání uhynulých kusů v nepřehledném terénu.
Inspektoři SVS při zkoumání vzorků z těl uhynulých zvířat spolupracují s kriminalistickým ústavem, jehož odborníci pomocí analýzy hmyzu odebraného z rozkládajícího se těla zvířete mohou přesně určit dobu jeho úhynu. Tento údaj pak pomůže veterinárním inspektorům zjistit okolnosti úhynu zvířat. Pracovníci Veterinární služby Armády ČR v Heroltovicích předvedli vybavení k odchytu zvířat, veterinární péči o zvířata i polní laboratorní diagnostiku. K vidění byla také ukázka dekontaminace zvířat, osob a techniky při zasažení chemickými, biologickými či radioaktivními látkami.
Zdroj: ČTK