• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Virtuální realita zažívá boom. Vžije se násilník do role oběti, nebo odpůrce uprchlíků do jejich kůže?

  16.5.2018
  Andrea Cerqueirová
  Další fotky

  Virtuální realita není něco těžko uchopitelného, může mít zásadní dopad na znalosti či chování člověka. V současné době se například zkouší možné propojení virtuální reality s empatií člověka. Uměl by se díky tomu domácí násilník vžít do role oběti? Muž do ženy? Odpůrce uprchlíků do těžkého údělu lidí na útěku?

  Tisíce návštěvníků zavítalo na druhý ročník festivalu virtuální a rozšířené reality Czech VR Fest 2018, který se nedávno konal na půdě ČVUT Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Ředitel institutu Vladimír Mařík uvedl, že spolupráci ve virtuální realitě považuje za zárodek budoucího průmyslového odvětví. Podle výkonného ředitele firmy Cleverlance Enterprise Solutions (platinové partnerky festivalu) Petra Štrose je důležité znát, jak virtuální realitu využít.

  FOTO: Virtuální realita

  Virtuální realita - Czech VR Fest 7 2018 – foto ACVirtuální realita - Czech VR Fest 2 2018 – foto ACVirtuální realita - Czech VR Fest 3 2018 – foto ACVirtuální realita - Czech VR Fest 4 2018 – foto ACVirtuální realita - Czech VR Fest 6 2018 – foto AC
  Další fotky
  Virtuální realita - Virtuální realita zažívá boom. Vžije se násilník do role oběti, nebo odpůrce uprchlíků do jejich kůže?Virtuální realita - Czech VR Fest 2018 – foto ACVirtuální realita - Czech VR Fest 82018 – foto AC

  Empatie je genetická jen z deseti procent

  Rozmanitě. Zajímavou přednášku měl například Jiří Pasz, který hovořil o možném propojení virtuální reality s empatií člověka. „Empatie je z deseti procent genetická záležitost. Zbytek se naučíte od rodičů, od spolužáků a dalších. Vcítění se do druhého lze dobře povzbudit. V současné době se zkouší, jestli právě virtuální realita pro to není perspektivní nástroj. Díky ní je totiž možné překonávat fyzické bariéry. Teoreticky se nikdy nemůžu stát ženou, když ale ve virtuální realitě dostanu ženské tělo, bariéra trochu mizí. Mohu si vyzkoušet, jaké to je,“ uvedl Pasz pro Náš REGION.

  Vyléčit Alzheimera nebo schizofrenii? Výzkum vědců v Klecanech možná přinese zásadní poznatky k léčbě

  Riziko Proteus effectu

  Stejně tak se může domácí násilník pokusit vcítit do oběti nebo odpůrce uprchlíků do bombardování a toho, před čím a jak složitě lidé utíkají z válečných území. Podle Pasze to ale má svá úskalí, pokud by nebyly dobře nastaveny vstupní informace, empatie by se mohla nikoli zlepšit, ale naopak zhoršit. „Musí se dávat pozor na obsah,“ zdůraznil, neboť takzvaný Proteus effect znamená, že člověk by se mohl ve virtuálnu chovat nikoli podle toho, jak se chová ten, do kterého se chce vcítit, ale jaké má o jeho chování představy. „Například vhodným avaterem lze ovlivnit, aby k tomu nedošlo, je ale třeba vše prozkoumat,“ doplnil.

  Budoucnost Smíchova ve virtuální realitě. Přijďte se projít po nové čtvrti

  Létající lékaři

  Empatii člověka považuje za důležitou, sám se dostal do míst, kde je lidem ouvej. V rámci projektu Medevac, což jsou takzvaní létající lékaři, kteří pomáhají uprchlíkům i dalším lidem v těžkých socioekonomických podmínkách, dva roky fotil v různých zemích, z čehož vznikla putovní výstava, jež odstartovala v pražské Národní technické knihovně. Nyní putuje do Jordánska a v budoucnu bude instalována v Bruselu či Ženevě. Výstava zachycuje například život uprchlíků, jaké to je žít v uprchlickém táboře v Jordánsku či Libanonu. „Projekt Medavac je přesně o tom, co většina lidí v České republice chce – pomáhat lidem v místě konfliktu, v zemích, odkud pocházejí,“ dodal Pasz.

  Nádraží Beroun je unikát. Kloubí se v něm nejmodernější i stoletá technika

  Virtuální atlas lidského těla

  V rámci festivalu Czech VR Fest 2018 si návštěvníci kromě návštěvy zajímavých přednášek mohli na výstavě vyzkoušet například virtuální atlas lidského těla, jízdu na běžkách, pohyblivý simulátor vozu Škoda Vision E, nejnovější typ virtuálních brýlí nebo si zahrát jednu z nejúspěšnějších VR her současnosti Beat Saber. Dozvěděli se také, jak rozšířená realita pomáhá projektu Virtuálního modelu hlavního města Prahy a Smart city a zároveň si prohlédli hned dva virtuální modely Prahy.

  Hvězdné války ve skutečnosti uprostřed metropole. Kde přistál populární robot R2-D2 ze Star Wars?  Nepřehlédněte