• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Vítěz vskutku mezinárodní aneb Jak polský kůň, český odchovanec, s anglickým žokejem dominoval v dostihovém Českém derby

  24.6.2024
  Aleš Pohořal

  Pokud se vám zdá, že nečekaný nedělní vítěz Českého derby Naughty Peter už nemůže být více mezinárodní, tak k tomu, co je napsáno v titulku, ještě musíte připočíst, že patří německé společnosti Westminster, která tento nejdůležitější dostih sezony sponzorovala.

  Je to velmi zajímavý příběh, který nám vyprávěl Tomáš Janda, jenž se společností Westminster spolupracuje: „Tato stáj má v polském derby přihlášeno více koní, a tak vznikla myšlenka, že by jeden mohl startovat i v tom českém. A koho vybrat? Bylo to ulehčeno tím, že Naughty Peter je odchovancem hřebčína Napajedla. Takže byl do našeho derby dohlášen a do sedla povolán anglický žokej Richard Kingstone, který už dokonce vyhrál před dvěma lety derby v dostihové kolébce v Anglii. A tato dostihová pohádka měla šťastný konec“.

  Kingstone, ačkoli byl v Praze poprvé, hned dokázal zvítězit. „Moc se mi tady líbilo, prošel jsem si před dostihem dráhu a musím pořadatelům vyseknout poklonu. Pokud jde o samotný dostih, měli jsme potíže jen na startu, ale pak už byl průběh bez problémů. Věřil jsem, že kůň bude mít dost sil ve finiši,“ řekl žokej Richard Kingstone.

  Trenér Maciej Jodlowski pochopitelně zářil štěstím. „Co vám k tomu mohu říci? Jsem šťastný, že se to v Praze povedlo, vždyť tady polský kůň vyhrál derby naposledy před čtyřiceti lety. Žokej se navíc držel mých rad, říkal jsem mu, ať nikam nespěchá a počká si až na finiš a on to dodržel do puntíku,“ poznamenal M. Jodlowski. Také jsme se zeptali, zda kůň bude startovat i za čtrnáct dnů v polském derby. „Já vím, že to je malý časový odstup, ale pokud bude v pořádku, má startovat a nechceme ho o tuto možnost připravit,“ dodal trenér. Jen v této souvislosti připomeňme, že v derby v roce 1984 zvítězil v Praze s Jurorem Mieczyslaw Melnicki, který s Nemanem vyhrál ve stejném roce i polské a rakouské derby. Hattrick populárního „Mietka“ (zemřel před pěti lety), dosažený během pár týdnů, je unikátem.

  Nejlépe upraveným koněm byl vyhlášen Prometheus, kterého vodila Anička Poláková. Foto: Tomáš Bernat

  Druhý skončil Gabon v sedle s Tomášem Lukáškem. Vítěz polského, slovenského, maďarského a malajsijského Perak derby si musí na to české ještě počkat, i když k vítězství mu mnoho nescházelo.

  Předehrou dostihového svátku bylo vyhlášení nejlépe upraveného koně v derby, kde ošetřovatel či ošetřovatelka získává od vydavatelství A11 2000 korun a od pořadatele certifikát. Tentokrát byl komisí, ve které byla i zástupkyně německého sponzora, vybrán Prometheus a cenu získala Anička Poláková.

  P.S. Pozitivní nález u dvou koní trenérky Janáčkové Koplíkové rezonoval na závodišti i při derby dnu. Připomeňme, že nepovolená látka se objevila před časem u koně Biriatou v Česku a u hřebce Gabona (ten skončil druhý v českém derby) na Slovensku. Ponechme stranou argumenty, proč se tak stalo, ale co je zvláštní (alespoň pro mne), jak u některých lidí to bylo záminkou pro „přibíjení na kříž“, co všechno jsem zaslechl, že by trenérku mělo čekat. Zaslechl jsem dokonce zlý rozhovor, v němž se účastníci jízlivě pošklebovali faktu, že jeden z favoritů derby King Warrior (kterého trenérka připravovala) se fatálně zranil v tréninku. „Samozřejmě zaznamenávám emoce, které se tohoto případu týkají, ale ty rozhodně neovlivní jednání pořádkové komise, která bude v českém případu rozhodovat. Budeme postupovat na základě výroku v podobných věcech v minulosti a okolností, se kterými jsme se seznámili,“ řekl nám předseda Pořádkové komise Otakar Nový. Komise vynese výrok v nejbližších hodinách.  Nepřehlédněte