Vítr v Českém Švýcarsku rozfoukal několik ohnisek

6.8.2022
Redakce

Hasičům se v noci z pátku na sobotu podařilo uhasit několik ohnisek požáru, které rozfoukal vítr před studenou frontou v národním parku České Švýcarsko. Šlo hlavně o místa v okolí kopce Větrovec a v oblasti Oltářního kamene. Zároveň se v noci muselo kvůli hrozícímu pádu stromů několik jednotek stáhnout.

„Kvůli silnému větru jsme v pátek večer museli z některých oblastí stáhnout jednotky, hrozil pád poškozených stromů. Teď ráno je situace klidnější,“ dodal mluvčí hasičů Martin Kavka.

Během noci se vítr utišil. Studená fronta přinesla v noci déšť, který však nebyl nijak vydatný a hasičům podle Kavky výrazněji nepomohl.

Hasičům se v pátek podařilo zcela uhasit dva sektory, které se nacházejí na jih od řeky Kamenice. Sektory mají hasiči postupně předávat národnímu parku, termín ale neoznámili. I po ukončení zásahu budou muset záchranné složky na místě dál asistovat.

Většina sil a prostředků se v pátek podle Kavky pohybovala v severní části od řeky Kamenice, konkrétně v nepřístupném terénu ve skalách nad Hřenskem, kde ve čtvrtek v noci a v pátek ráno zachvátily porost plameny.

Po ranním průzkumu drony by měly dnes opět vzlétnout k hašení vrtulníky i dva speciální letouny Canadair z Itálie. Rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku trvá již 13. den.

Zdroj: ČTK, skNepřehlédněte