Vládu s Piráty podporujeme, řekl Pospíšil. Za jakých podmínek ji zboří?

6.12.2018
Marcel Mihalik

Jak si zatím rozumíte s lídry Pirátů a Prahy Sobě?

Lidsky máme velmi dobré vztahy s panem Čižinským (Praha Sobě) a jeho lidmi. Bylo překvapením, že na jeho kandidátce jsou lidé, kteří mají velmi solidní zkušenosti z komunální politiky. Jsou to komunální profesionálové a slibuji si od toho, že budou své funkce vykonávat odpovědně. A s panem Hřibem mám, myslím, korektní, profesionální vztah. Lidsky s ním žádné problémy nemám.

Vánoční trhy jako v Popelce. Které dámě padne zlatý střevíček?

Lidsky s ním tedy problém nemáte a politicky se uvidí, co předvede. Jaká je teď vlastně vaše role v nově vzniklé pražské koalici, jíž jste součástí, byť nemáte žádnou odpovědnost za žádný resort a z funkce primátora jste ustoupil ve prospěch vzniku koalice? Jste v „jen“ předsedou zastupitelů za TOP 09 a STAN?

Já jsem tady proto, aby koalice fungovala, aby spolu subjekty uměly komunikovat. A když nebude fungovat, pak se omlouvám, ale těžko v ní budeme působit. Což nepředvídám. Já věřím, že fungovat bude. Pokud by se ukázalo, že některé klíčové věci, jako je třeba rozvoj dopravní infrastruktury, nefunguje, tak by to pro nás bylo k zamyšlení, jak dál působit. My jsme ustoupili, co se týče personálních záležitostí. Na počátku jsem řekl jasně, my tu koalici budeme podporovat a nezboříme ji kvůli osobním ambicím, že někdo chce být primátor, ale dodal jsem k tomu B. Zboříme ji v případě, že se nenaplňuje volební program. My tu nejsme kvůli tomu, aby TOP 09 a STAN měly primátora, ale proto, aby se naplňoval program, který jsme slíbili. A pokud ho pan primátor nebude naplňovat, tak s ním povedeme debatu, co dál. Klíčové je, aby si Pražané mohli za čtyři roky srovnat naše vedení Prahy s činností rady Adriany Krnáčové.

A ta podle vás byla jaká?

Minulá rada byla složená z profesionálních politiků, kteří často řešili jenom politické otázky. Vzájemně se cítili jako konkurenti, nikoli jako jeden tým. Rada byla rozhádaná. A po celou dobu čtyř let řešila sama sebe. A několikrát se koalice paní Krnáčové rozpadla. A já bych byl rád, aby naše rada byla opakem. Určitě nevyřešíme všechny problémy, ale pokud tady bude tým lidí a expertů, kteří místo politikaření a intrik budou pracovat na oblastech, které jsou jim svěřeny, tak si myslím, že dojde k posunu.

V čem by ten posun za vaší éry (Pirátů, Prahy Sobě, TOP 09, STAN) měl spočívat? Co musí mít Praha za čtyři roky „odfajfkováno“?

Musí být nový územní plán, musí být rozhýbána bytová výstavba, budou odblokovány brownfieldy, bude se stavět. A musí se připravovat významné dopravní infrastrukturní stavby, protože za paní Krnáčové se s tím příliš nepohnulo. A já doufám, že některé z nich zahájíme ještě v tomto volebním období. Nebudu vám lhát. Za čtyři roky žádná městská reprezentace nepostaví městský okruh. Já bych byl rád, abychom byli ti, co posunou stavby, územní plán, rozhýbají bytovou výstavbu a přispějí k tomu, že se zlepší stav dopravní infrastruktury, tzn. že se opraví část mostů, silnic, což je v dezolátním stavu. Vnitřní dluh na majetku města je tu v řádech 20 až 40 miliard korun.

FOTO: Magistrát hl. m. Prahy (2018)

Magistrát hl. m. Prahy (2018) - magistrat1Magistrát hl. m. Prahy (2018) - magistrat2Magistrát hl. m. Prahy (2018) - magistrat3Magistrát hl. m. Prahy (2018) - magistrat4

Primátor Hřib v rozhovoru pro Náš REGION prohlásil, že se zástupci koalice potkají v pravidelných půlročních cyklech, kde zhodnotí, co se povedlo a co bude úkolem dalšího půlroku. Kdy máte první hodnoticí poradu?

Ano, já bych byl rád, abychom se začátkem ledna potkali a řekli si, co je úkolem na další půlrok. V čem začneme naplňovat náš program. Tím, že jsem součástí koalice, nesu za to politickou odpovědnost, ale nejsem přímo závislý na politické židli v městské radě, tak budu uvnitř debat tvrdým oponentem, ale i podporovatelem svých kolegů. Já budu samozřejmě loajální ke koalici. Ale uvnitř budu tlačit na kolegy, aby tvrdě pracovali a drželi lhůty, protože bych považoval i za své selhání, kdyby se za čtyři roky ukázalo, že tato rada nefunguje lépe než rada paní Krnáčové.

Jste ve vedení magistrátu teprve měsíc, přesto se ptám, vnímáte už nějaký první úspěch?

Co se Prahy týká, tak co jsme slíbili, jsme udělali. Za prvé jsme slíbili, že uděláme vše pro to, abychom neúspěšné hnutí ANO odstavili. Splnili jsme první úkol. ANO jsme poslali do opozice. A za druhé jsme do rady poslali odborníky. Tedy lidi, kteří rozumějí odborným gescím, jež mají na starosti. Například docent Hlaváček, specialista na územní plánování, doktorka Marvanová, specialistka na bytovou politiku. A teď je na nich, aby se v co nejkratší době zorientovali ve svých resortech a přinesli jasný plán, jak koalice bude plnit svůj program.

Pojďme od magistrátní politiky. Vy jste především předsedou TOP 09. Jaké vyvozujete závěry z průzkumů, které vám setrvale přisuzují preference pod pětiprocentní hranicí? Má ještě vůbec smysl volit TOPku?

Výzkumy vůbec nepřeceňuji. V komunálních volbách nám dávaly okolo 12 procent a my jsme dostali přes 16 procent. Čtu to tak, že jsme na volebním výsledku, který jsme dosáhli v loňských sněmovních volbách. Konstatuji, že oscilujeme kolem pěti procent. Mým cílem je – a v Praze se to povedlo – vytvořit do budoucna platformu středopravicových proevropských stran a pokusit se, aby strany TOP 09 a STAN do budoucna společně kandidovaly nikoli pouze v komunálních, ale i v jiných volbách. A tím pádem by tu vznikl pro voliče, kteří chtějí volit liberální, pravicovou, proevropskou politiku, volitelný subjekt.

Pražské městské části si zvolily nové vedení radnic. Kdo povede tu vaši?

A není už těch politických stran tolik, že se hlasy rozmělňují? Především pak lidé hledají svěží vítr v podobě Babišova hnutí ANO či módních Pirátů?

Víte, já věřím v parlamentní demokracii, kde mají své místo tradiční politické strany. Módnost je vždy časově ohraničená. I TOP 09 byla svého času módní a dosahovala 18 procent. Když převezmete vládní odpovědnost, ta novost opadne a logicky tím určité voliče naštvete. A proto jsem v tuto chvíli v klidu. Pro mě je důležité, že TOP 09 neklesá, že má preference okolo pěti procent. Chyba podle mě byla, že se TOP 09 a STAN, které tvořily jedno volební uskupení, rozdělily. A rozdělily se ne proto, že by se rozešly programově, ale bylo to kvůli osobním animozitám. A to byla chyba. Vzájemně se doplňovaly. TOP 09 byla silnější ve větších městech, STAN měl silné zázemí zase na venkově, kde má mnoho úspěšných starostů a komunálních politiků. A mým cílem je, aby se tyto strany opět daly dohromady a byly silnějším hráčem. Takže plán máme. To znamená jít cestou spolupráce se STANem a případně dalšími středopravicovými stranami. Nejhorší je nemít plán.

V Praze vám tenhle plán vyšel. Dalšími volbami jsou v květnu ty do Evropského parlamentu. Tam budete kopírovat plán z boje o pražský magistrát?

Byl bych rád, aby vznikla společná kandidátka do evropských voleb. Když se podíváte, tak ani ODS, ani ANO nejsou jasně vyprofilovanou proevropskou stranou.

České tajné služby i policisté ve svých výročních zprávách mimo jiné uvedli, že se na našem území rozmáhají ruští a čínští agenti. V čem vidíte nebezpečí?

Rusové budou chtít evropské volby ovlivnit. My nebezpečí ze strany Ruska podceňujeme. Já vyzval vládu, aby zprávu BIS vzala vážně a přijala patřičná opatření. My známe zprávu BIS velmi obecnou, členové vlády mají právo se v utajeném režimu dozvědět podrobnosti. A měli by toho využít a reagovat na to. To, že Rusko u nás posiluje vliv a má zájem ovlivnit naši společnost a evropské volby, je zřejmé, a jenom komunisté a Miloš Zeman to popírají. Každému, kdo chce, abychom byli dál demokracií a patřili do západního, evropského prostoru, by neměla být zpráva BIS jedno.

FOTO: Praha

Praha - Praha, Pražský hrad, Karlův mostPraha - SenátPraha - Praha_Magistrát_1_wikipediajpgPraha - jednaci sal magistratu, magistrát, Prahafoto ACPraha - budova pražského magistrátu, kde zastupitelé o rozpočtu rozhodli 3 – foto AC
Další fotky
Praha - CZ-prag-petrin-malastranaPraha - Praha hlavní nádražíPraha - Hlavní nádraží PrahaPraha - Hlavní nádraží PrahaPraha - Praha hlavní nádraží


Nepřehlédněte