Volební kampaň v Karlovarském kraji je bez větších incidentů

28.9.2021
Roman Kořinek

Volební kampaň v Karlovarském kraji se blíží k závěru. Byla spíše klidná bez závažných incidentů a hlavní souboje se odehrávaly spíše na jednání zastupitelstev měst a kraje. Vizuálně v posledních týdnech převládaly plakáty, bannery a billboardy. Stále více se přitom volební reklama přesouvá z oficiálních výlepových ploch na ploty a domy sympatizantů stran.

Plakáty, bannery i billboardy se nezabývají regionálními tématy, ale celostátními hesly. Dříve spíše ojedinělé umisťování bannerů na ploty či domy je v posledních letech stále častější. Podle lídra karlovarské kandidátky Pirátů a STAN Petr Třešňáka (Piráti) mezi sympatizanty strany zájem o umístění bannerů na jejich domy byl větší. „Samozřejmě jsme zaznamenali i nějaké projevy vandalismu a poškozování plakátů, ale nešlo o nic velkého. Kampaň nebyla letos v regionu nijak konfrontační, to spíše na celostátní úrovni,“ řekl Petr Třešňák.

I podle Jana Bureše (ODS), lídra koaliční kandidátky Spolu, se sice vyskytly drobné případy, kdy lidé poškodili nebo něco přimalovali na volební plakáty, ale šlo jen o výjimky. „Pro nás kampaň teprve vrcholí, v týdnu se znovu vydáme za lidmi do ulic. Nezveme je na mítinky, ale spíš se s nimi snažíme potkat tam, kam chodí,“ řekl Bureš.

Za bezproblémovou označila kampaň i Jana Mračková Vildumetzová, jednička na kandidátce ANO. „Naše kampaň je kontaktní a rádi se s lidmi potkáváme na našem stánku, zároveň také doručujeme lidem knížky s podpisem a věnováním pana Babiše spolu s hrnečky, je o ně opravdu velký zájem,“ řekla Mračková Vildumetzová.

I policie letos nezaznamenala žádný případ, kdy by se na ni obrátily politické strany se stížností například na poškození nebo strhávání volebních plakátů, řekla krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Hlavní střety se tak odehrávají na jednáních zastupitelstva, zejména krajského. Tam se ostře vymezuje zejména opozice za ANO proti koalici, v níž jsou zástupci obou koalic, které v říjnových sněmovních volbách letos kandidují, tedy Pirátů a STAN a koalice Spolu, v níž se spojily ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Podobně i na sociálních sítích se do sebe trefují například starostové, kteří mají blízko k jedné z koalic, a představitelé hnutí ANO.

V Karlovarském kraji letos kandiduje 17 stran, hnutí a koalic. V posledních sněmovních volbách vyhrálo v Karlovarském kraji hnutí ANO 2011, za ním se umístila SPD a na třetím místě byla Česká pirátská strana. Kraj zaujal pět křesel ve sněmovně.

Zdroj: čtk

 Nepřehlédněte