• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • „Vtipná a výborná zpěvačka, skvělá herečka,“ tak na Naďu Urbánkovou vzpomínají kolegové

  4.2.2023
  Doris Drienová

  Jako na vtipnou a výbornou zpěvačku a skvělou herečku na Naďu Urbánkovou vzpomíná její přítel a hudební publicista Miloš Skalka. Řekl, že Urbánková do české hudby přinesla moderní směr ze zámoří. Interpretovala totiž v 60. a 70. letech písně moderní americké country hudby. Urbánková zemřela v pátek večer, bylo jí 83 let. Vzpomínají na ní i její pěvecké kolegyně.

  „Po éře zpěvaček 50. let, což by ten staromódní přístup k hudební tvorbě, Naďa představovala v podstatě modernu,“ řekl Skalka. Připomněl, že podobně jako Urbánková se do dějin české populární hudby zapsali i další tři zpěváci, kteří se narodili v roce 1939 jako Urbánková. Zmínil Karla Gotta, Josefa Laufera a Evu Pilarovou. „Všichni se výrazně zapsali a výrazně proměnili do té doby strnulou tvář populární hudby. A Naďa tím, že měla sklon k tomu zpívat písničky moderní americké country music, tak nám navíc přinášela i ten populární směr ze zámoří,“ poznamenal Skalka.

  Velmi důležitý byl podle Skalky pro tvorbu Urbánkové textař, muzikant a divadelní autor Jiří Grossmann, který pro ni v době jejich společného angažmá v divadle Semafor psal písňové texty na americké country písničky. Texty podle Skalky dokonale odpovídaly smyslu a ději originálních nahrávek. V divadle Semafor Urbánková podle něho působila jako „naprosté zjevení“. „Ona byla nejen vtipná a výborná zpěvačka, ale byla také skvělá herečka,“ řekl a připomněl její účinkování ve filmech Ostře sledované vlaky a Skřivánci na niti, které vznikly podle literárních předloh Bohumila Hrabala. Připomněl také, že Urbánková zpopularizovala nošení výrazných brýlí.

  „Myslím si, že jsme se znali dobře a dlouho. Dokonce, když jsem se dozvěděl tu smutnou zprávu o jejím odchodu, tak jsem si tady vytahal pár cédéček, které mi kdysi podepsala,“ doplnil Skalka. „Tady na tom jednom cédéčku je napsáno ‚Mému nejlepšímu kamarádovi, tvoje Naďa‘. Tak to mě docela i rozlítostnilo,“ dodal.

  Také hudební publicista Josef Vlček v ČT24 vyzdvihnul z tvorby Urbánkové především interpretace zahraničních country písní. Urbánková podle Vlčka dokázala svoji tvorbu procítit a dodat jí emocionální hloubku, scénu obohatila množstvím chytlavých a dodnes oblíbených písní.

  Na Urbánkovou vzpomínají i její pěvecké kolegyně. „Úmrtí mé další kolegyně je pro mne ohromně smutnou zprávou. Je mi to moc líto. Na Naďu budu vzpomínat jen v dobrém. Už teď se mi v hlavě promítají vzpomínky na úžasná vystoupení, které jsme spolu zažily,“ uvedla v prohlášení zpěvačka Helena Vondráčková.

  „Velmi mne to zasáhlo. S Naďou jsme si byly blízké,“ uvedla v zaslaném vyjádření také zpěvačka Šárka Rezková, manželka někdejšího spolupracovníka Urbánkové Jiřího Brabce.

  „Ona mi nazpívala na desku druhé hlasy, já zase jí. Nedávno mi řekla, že pokud jednou odejde, přeje si, abych dál zpívala její písně…“, dodala.

  Smrt Urbánkové na twitteru připomnělo i ministerstvo kultury. „Pětinásobná Zlatá slavice se proslavila semaforskými hity a účinkováním v oceňovaných i oblíbených filmech; na vrchol popularity ji pak vynesla dvacetiletá spolupráce s Country Beatem Jiřího Brabce. Upřímnou soustrast blízkým,“ uvedlo.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte