Výduch z tunelu Blanka projde úpravou podoby za 30 mil. Kč

2.8.2019
Ondřej Matěj Hrubeš

Práce by měly být hotovy příští rok na jaře. Výtvarnou úpravu schválilo loni v srpnu minulé vedení magistrátu a vyjde na zhruba 30 milionů korun. Díaz je česko-argentinský umělec, který vystavoval mimo jiné v Londýně, Tokiu nebo Florencii.

„Dnes předáváme staveniště zhotoviteli k úpravám výdechu z tunelového komplexu Blanka nad Královskou oborou. Práce provede Studio Federico Díaz a půjde o umělecko-architektonické řešení výduchu a přilehlého okolí,“ sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Výduchy, tedy větrací objekty, mají hlukové a pachové filtry, okolí by tak podle magistrátu neměly zatěžovat.

Na povrchu válce bude umístěn plášť z exteriérových fasádních desek z umělého kamene. V deskách bude vytvořen heraldický 3D motiv. Součástí stavby je parková úprava okolí, doplněny budou lavičky, stojany na kola či workoutové cvičební prvky.

Při stavbě vznikne v ulici dočasný zábor parkovacích míst a bude omezen přístupu na přilehlé pozemky. Zábory by měly trvat zhruba do konce tohoto roku, stavební úpravy potom do dubna 2020.

Podoba výduchu se řeší dlouhodobě. V roce 2006, kdy začala stavba Blanky, byla Prahou 7 ustanovena pracovní skupina, která se jím zabývala. V soutěži zvítězil Díaz. „Návrh se ale ukázal jako obtížně udržovatelný, a proto byl na požadavek města připraven nový projekt stejným umělcem, který je nyní realizován. Praha 7 požadovala několik úprav okolí tak, aby šlo o příjemný veřejný prostor. Osobně jsem rád, že po 13 letech od prvotní myšlenky, je úprava realizována,“ uvedl radní Prahy 7 Ondřej Mirovský (Zelení).

V minulosti se mluvilo také o využití druhého výduchu z Blanky, a sice mezi ulicemi Nad Octárnou a U Laboratoře. Majitelé okolních domů se proti tomu ale postavili.

Mezi technickými stavbami, které se v Praze dočkaly výtvarného zpracování, jsou například rozvodny elektrického proudu na Jižním Městě. Před několika lety je ozdobily velké graffiti s různými motivy. Vyzdoben graffiti obrazy je také podjezd pro tramvaje na Těšnově.

Šestikilometrový tunelový komplex Blanka se řidičům otevřel v září 2015 po osmi letech budování a se čtyřletým zpožděním. Stavba stála hlavní město i s napojením na Strahovský tunel 43 miliard korun, zhruba o deset miliard více, než bylo původně plánováno.

OMH, ČTKNepřehlédněte