• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vyhublí psi v kotci plném výkalů, „chovatel“ z Olomoucka držel psy v hororových podmínkách

  17.2.2024
  Doris Drienová

  Dva zubožené psy objevili veterinární inspektoři u domu v Medlově-Králové na Olomoucku. Majitel podvyživené psy choval v nevyhovujících podmínkách, obecní úřad proto rozhodl o jejich odebrání.

  Zvířata jsou nyní v péči veterinární lékařů. Krajská veterinární správa pro Olomoucký kraj podala trestní oznámení kvůli možnému spáchání trestného činu týrání zvířat a pro policii vypracuje odborné vyjádření. Médiím to v sobotu řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

  Inspektoři chov v Medlově-Králové zkontrolovali na základně podnětu. „Během kontroly, k níž veterinární inspektoři přizvali i zástupce obce s rozšířenou působností a policie, se na místě nacházeli dva zhruba sedmiletí kříženci německé dogy. Podmínky, v níž byli psi chováni, byly tristní. Chov probíhal v kotci a boudě s velkým množstvím neodklízených výkalů. Zvířata neměla adekvátní suché místo k ulehnutí,“ uvedl Majer.

  Oba psi podle Majera vykazovali znaky různého stupně podvýživy. Jeden byl úplně vyhublý a oba měli hnisavé výtoky z očí a na těle otlaky. „Po posouzení stavu psů a chovatelského prostředí rozhodl zástupce obce s rozšířenou působností o předběžné náhradní péči. Psi jsou aktuálně hospitalizováni na veterinární klinice, následně budou převezeni do útulku,“ řekl Majer.

  Veterinární inspektoři řeší i případ německého ovčáka, který žil v nevyhovujících podmínkách v pražské čtvrti Lhotka. „Při kontrole provedené na základě obdrženého podnětu nalezli veterinární inspektoři zhruba sedmiletého psa uvázaného na krátkém řetězu. Kvůli krátkému úvazu se nemohl pes skrýt před nepříznivým počasím do boudy, nikterak jej před ním nechránil ani kotec. Zvíře bylo chorobně vyhublé a velmi bázlivé,“ uvedl Majer. Psa převezli do útulku, kde u něj veterinární lékař zjistil nádor varlete. „Z důvodu rizika budoucí metastáze veterinář psa neprodleně kastroval,“ dodal Majer.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte