Výročí Rumburské vzpoury připomene pietní akt. Vzpomenete si, o co šlo?

24.5.2022
Fefík

Město Nový Bor pořádá pietní akt u příležitosti 104. výročí Rumburské vzpoury. Společná vzpomínka na ty, kteří položili své mladé životy za přesvědčení o nesmyslnosti válečného běsnění a v touze po jeho ukončení, proběhne v pátek 27. května v 10 hodin u pomníku rumburských hrdinů na Lesním hřbitově.

Rumburská vzpoura byla největší vzpourou v českých zemích během první světové války, kdy se na téměř sedm stovek vojáků v roce 1918 vzepřelo rakouské armádě.

Pětašedesát českých vojáků praporu 7. střeleckého pluku rakousko–uherské armády v Rumburku odmítlo v roce 1918 poslušnost německým důstojníkům. Důvodem byly mimo jiné špatné podmínky, nedostatek jídla i to, že jim velení nevyplácelo žold. Proto 21. května obsadili velitelství, pošty, nádraží a velkou část Rumburku. Přidalo se k nim zhruba 600 vojáků a také dobrovolníků. Chtěli se spojit s českými vojáky v České Lípě, dojít do Prahy a tam dosáhnout ukončení války.

Kounicův dům v České Lípě pokračuje na cestě znovuzrození po požáru

 

Jejich plány ale ukončil střet s vojskem pod Chotovickým kopcem u Nového Boru. Vůdce povstání Stanko Vodičku, Františka Nohu a Vojtěcha Kováře zastřelili 29. května 1918 v časných ranních hodinách, stejný den večer čekala kulka ještě na Jakuba Bernarda, Jiřího Kováříka, Jakuba Nejdla, Františka Poura, Jana Pelnáře, Antonína Šťastného a Jindřicha Švehlu. Pod novoborskou Sokolovnou, na místě posledních střetů s rebely, utrpěl smrtelná zranění Vojtěch Krumpos. Právě jeho hrob objevil po 99 letech od událostí Josef Doškář, člen místních legionářů, na novoborském Lesním hřbitově.

Památku Rumburských hrdinů připomínal od 20. let minulého století pomník na Lesním hřbitově v Novém Boru. Jako místo, kam se mezi světovými válkami sjížděly tisíce Čechů, ho v roce 1940 úmyslně zničili fašisté. Na jeho místě pak stála desetiletí stéla z hrubě opracovaného kamene s pamětní deskou. Do původní podoby pomník nechalo město Nový Bor obnovit v roce 2015.

Zdroj Město Nový Bor


Témata:

Nepřehlédněte