„Vyšší princip“ zůstával po celý život věrný rodnému městu i své milované ženě

Manželé František Smolík a Milada Ortová, herecký pár rodilých Pražáků, kteří se v Praze narodili ve stejném roce 1891, zůstali našemu hlavnímu městu věrní. Nejen dobu druhé světové války pak prožili v útulném domku v Barunčině ulici v pražských Modřanech (1937 – 1950).

František Smolík se narodil na Vinohradech. Již jako malé dítě miloval divadlo, zejména loutkové. Jeho matka šila na loutky oblečky a František si s nimi jako malý celé dlouhé hodiny hrával. I přes jeho velkou lásku k divadlu se však na přání otce vyučil elektrotechnikem. Divadlo ho však lákalo natolik, že i přes odpor rodiny odešel ke kočovné společnosti, s níž celých šest let strádal, navzdory tomu však u divadla vydržel.

Herečka s nevšedním půvabem. Karolina Slunéčková by dnes měla 85. narozeniny

Ve svých třiadvaceti letech získal angažmá ve Švandově divadle, rok poté však musel narukovat na vojnu. Byl zajat a vrátil se domů se španělskou chřipkou. Aby se již nemusel vracet k válečným hrůzám, předstíral duševní nemoc.

Díky jeho hlasovému i hudebnímu nadání o něj projevil zájem začínající zvukový film. Předtím se však ještě objevil rovněž i v němém filmu „Babička“, kde si zahrál císaře Josefa II. Spolu s Františkem v tomto filmu hrála i jeho přítelkyně a budoucí manželka Milada Ortová, jež Smolík potkal právě ve Švandově divadle.

František Smolík. Zdroj: Wikimedia Commons / CC0 1.0 / Neznámý autor / https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.cs

Na smíchovské scéně je režisér často obsazoval jako partnery. Ona byla temperamentní, on klidný a charismatický. A jelikož se protiklady často přitahují, v říjnu roku 1920 se František s Miladou oženil. Vzhledem k nedostatku financí se však na svatební cestu k Baltu vydali až o tři roky později.

Herecká kolegyně Vlasty Buriana. Zabil velkou herečku malých rolí alkohol?

Oba herci nakonec působili rovněž i v Národním divadle. František Smolík ztvárnil mnoho postav, nezapomenutelným se však stal zejména díky roli profesora Málka ve filmu režiséra Krejčíka „Vyšší princip“ z roku 1960. Mezi nejznámější role Milady Ortové pak patří například hospodyně Broníková v „Hrdinném kapitánu Korkoránu“, klepavá měšťka v „Cechu panen kutnohorských“, manželka latináře Lejsala v komedii „Škola základ života“ nebo kuchařka Terezka v „Hostinci u Kamenného stolu“.

Dnes, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Dnes, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Dnes, 13:25
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Dnes, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Dnes, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Dnes, 11:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči...
Dnes, 11:15
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal...
Dnes, 11:01
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta....
Dnes, 10:15
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí...
Dnes, 09:27
Svoboda tisku ve světě utrpěla i kvůli pandemii covidu-19, novinářské povolání je plně nebo částečně...
Reklama