Výstava, na které si řeknete: „Máme se dobře.“

24.8.2021
Marie Macková

Velkoformátové černobílé fotografie zavěšené pod střechu rozlehlého kostela přinutí návštěvníka, aby se zastavil. Na dříve narozené znovu dýchne pocit tiché hrůzy, když jsme se dozvěděli, co se v Černobylu stalo. I po 35 letech pociťujeme lítost nad touto událostí, když se díváme na netknutý chrám, na opuštěné školky, bazény či tělocvičny. Při pohledu na pomník věnovaný mužům, kteří dobrovolně v čase výbuchu vstoupili do kontaminovaných vod pod reaktor, aby zabránili další katastrofě, čteme s úctou nápis TĚM, KTEŘÍ ZACHRÁNILI SVĚT.

Jdeme dál a díváme se i do tváří lidí, kteří se odvážili vrátit do míst zasažených radiací. Do míst,  kde prožili celý život. Všichni jsou staří, věrní místu, mnoho života jim nezbývá. Odejde s nimi lidský život v této oblasti?

Autorem fotografií je kutnohorský rodák Ondřej Soukup. Nezávislý kameraman a fotograf se širokým záběrem. Jeho práci můžeme znát z videoklipů např. Marka Ztraceného, Pekaře nebo Rybiček 48.  Není divu, že kreativního člověka silný příběh Černobylu zaujal. Navštěvuje ho opakovaně spolu s cestovní kanceláří, jejíž je součástí a jejímž úkolem není pěstovat turismus jako takový. Sám na webové stránce agentury ČERNOBYL ЗАРАЗ uvádí: Černobyl je převážně neustálé studium faktů a konfrontace s vyvracením mýtů, jimiž je obklopen. Pochopit souvislosti je náročné. 

Výstava je prodejní, snahou pořadatelů je zajistit častější příjezd pojízdné prodejny k posledním samoselům.  Výstavu si můžete projít ještě do 12. září 2021.

Zdroj: vlastní zdroj



Nepřehlédněte