• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Výstava odhaluje osobní věci Adolfa Hitlera

  8.6.2024
  Simona Knotková

  Na zámku v Bečově nad Teplou na Karlovarsku začala výstava Příběh stolu, která návštěvníkům přiblíží sbírku několika osobních předmětů Adolfa Hitlera.

  Na výstavě, která potrvá do konce letošního září, přivítal návštěvníky a milovníky historie na dnešní vernisáži kastelán bečovského hradu a zámku Tomáš Wizovský.

  Výstavní projekt byl spuštěn k 85. výročí okupace českých zemí nacistickým Německem. „Také k tomu nahrála náhoda, neboť v depozitáři Památníku národního písemnictví v Litoměřicích nalezli chybějící části tohoto stolového souboru. Tedy k těm našim kmenovým, kdy Státní hrad a zámek v Bečově nad Teplou disponuje stolem, židlí a kalamářem, opět po velmi dlouhých letech přibyly zpátky také vysoušeč inkoustu, dýka na otevírání dopisů a schránka na dopisy. Stále nám však chybí a postrádáme lampu a podložku se svastikou,“ řekl kastelán.

  Obnovená expozice Hitlerových předmětů je podle něj spíše doplňkovým výstavním projektem. Pracovníci bečovského hradozámeckého komplexu soustředí své síly především na dokončení obnovy hradu. Na vernisáži promítaný dokumentární film České televize Hitlerův poklad, ke kterému napsal scénář Stanislav Motl, se z velké části věnuje právě historii Hitlerova stolu, objevenému v bečovském depozitáři. Příběhu sbírky se ve svých knihách věnoval i Jiří Kuchař, který se vernisáže výstavy účastnil.

  Výstava podle Wizovského prezentuje neobvyklý soubor předmětů a zároveň vypráví příběh, jak tyto osobní věci Adolfa Hitlera putovaly v posledních téměř 90 letech po Německu, Rakousku i Čechách. Láká návštěvníky na tajuplný příběh s nečekaným odhalením. V Bečově vystavované předměty jsou jedny z mnoha uměleckých děl, kterých měl říšský kancléř obrovskou sbírku. Odborníky byla její hodnota ve 40. letech minulého století, kdy byla považována za největší osobní sbírku uměleckých předmětů na světě, odhadována na více než sto milionů liber, což by v dnešní době bylo zhruba 2,9 miliardy korun.

  Její části Hitler podle historiků loupil nebo kupoval pod cenou a tvořily ji různé umělecké předměty, hlavně obrazy a také sochy. Mnohé z těchto exponátů zůstaly i po konci druhé světové války v roce 1945 na českém území, aniž by někdo tušil, že jde o osobní Hitlerovu sbírku. V případě stolového souboru není podle odborníků historická hodnota nijak zásadní, hodnotnější je příběh jednotlivých předmětů. Hitler dostal stůl i příslušenství darem a pravděpodobně je nikdy nepoužíval. Do Bečova se stůl těžký tak, že s ním může manipulovat nejméně šest mužů, dostal nejspíš v 60. letech minulého století přestěhováním do depozitáře uskladnění. Do roku 2008 o jeho původu neměl nikdo ani tušení, uvedl kastelán.

  Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou je jedním z hlavních turistických lákadel Karlovarského kraje, a to především kvůli Relikviáři svatého Maura, jedné z nejvýznamnějších národních movitých památek.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte