• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vzduchem letělo jen jediné vejce, oslavy výročí revoluce jsou v Praze zatím klidné

  17.11.2023
  Doris Drienová

  Oslavy výročí sametové revoluce v Praze jsou letos zatím klidné. Policie jen zadržela muže, který na Národní třídě hodil vejce směrem k památníku 17. listopadu 1989. U slovní výměny mezi podporovateli Palestiny a jejich odpůrci zasahovat nemusela.

  Novinářům to řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Policisté podle něj také pomohli muži, který zkolaboval na Václavském náměstí.

  Muže, který na Národní třídě v Praze hodil vejce, policie zadržela. „Je podezřelý z přestupku,“ řekl mluvčí. Muže, který upadl na Václavském náměstí a přestal dýchat, policisté oživovali a předali ho do péče zdravotníků.

  Přestupku proti občanskému soužití se podle soudního rozhodnutí dopustil také muž, který před osmi lety v Praze na Albertově rovněž při připomínce Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva hodil vejce na tehdejšího prezidenta Miloše Zemana.

  Na podporu Palestiny se na Národní třídě sešlo několik lidí, drželi nápisy vyzývající ke konci vraždění lidí v Gaze. Do Pásma Gazy vtrhla izraelská armáda poté, co odtud ozbrojenci z hnutí Hamás zaútočili na jižní Izrael, zabili víc než tisícovku převážně civilistů a další stovky lidí unesli. Podporovatelé Palestiny se dostali do hádky s dalšími lidmi, obešlo se to ale bez incidentů. Policisté a členové antikonfliktního týmu dohlíželi, řekl Daněk.

  Problémy nevyvolal ani pochod za klimatickou spravedlnost, který z náměstí Jana Palacha prošel i přes Národní třídu na Albertov. Dvě stovky studentů tak chtěly symbolicky odkázat na letošní oslavy 17. listopadu, kdy se spolu se Dnem boje za svobodu a demokracii připomíná také Mezinárodní den studentstva. Akce měla podle studentů podpořit debatu o alternativním společenském uspořádání, jehož cílem má být život v ekologických limitech planety.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte