Z degradovaného vojína ke generálovi. Budovu Gymnázia Jana Keplera zdobí nové pamětní deska

2.7.2020
Fefík
Další fotky

Pro odhalení pamětní desky generála Dudy si Praha 6 ne náhodou vybrala
30. červen – Den ozbrojených sil ČR. Toho dne ministr obrany také u příležitosti 75. výročí ukončení války Josefu Dudovi udělil Kříž obrany státu ministra obrany.

Komandér Řádu Britského impéria a Řádu Bílého lva, generál letectva Josef Duda byl v letech 1933–35 nejprve velitelem Vojenských akademiků v Prostějově, kde se podílel na jejich instruktáži a výcviku. Mezi roky 1935-39 působil v Leteckém pluku 3 „Generála – letce M. R. Štefánika“ a stal se velitelem stíhacích letek a perutí v ČSR.

Od začátku německé okupace 15. 3. 1939 organizoval ilegální odboj a se svou skupinou přešel v červnu protektorátní hranice do Polska, kde vstoupil do dobrovolného zahraničního vojenského II. národního odboje. Jako frontový stíhací pilot a velitel bojoval v první linii v údobí Mnichova, v leteckých bitvách o Francii a Velkou Británii (první velitel letky „A“ Es. 312 stíhací perutě RAF
v Battle of Britain). Působil jako velitel českých letců ve Francii a ve Velké Británii.

Hradčanská socha Marie Terezie. Autor už dokončil model jedna ku jedné

Po válce se Josef Duda znovu vrátil do Prostějova, kde se stal posádkovým velitelem. V letech 1945–48 se stal plukovníkem a velitelem čs. letectva na Moravě. Roku 1948 však byl komunistickou vládou přeložen do zálohy a degradován na vojína. Byl tak jedním z prvních vysokých důstojníků čs. armády a letectva, kteří byli odstaveni ze svých postů, a záhy zlikvidovaní občansky i vojensky.

„Z kluka, který na tomto místě začal školní docházku, vyrostl velký muž, statečný, odvážný, bojovný, zásadový člověk, přísný na sebe i své podřízené. Po návratu do osvobozeného Československa začal budovat československé letectvo. Poúnorový režim mu jako stovkám dalších tuto možnost vzal. Čest mu byla vrácena
až po roce 1989, a pocty mu byly vzdány v době, kdy se jich již nedočkal,“ připomenul místopředseda Senátu Jiří Růžička, který je z pozice ředitele gymnázia rád, že si odkaz Josefa Dudy budou připomínat také studenti.

Zastřelili ho Němci. Architekt, po kterém v každém českém kraji něco zůstalo

V prosinci 1986 byl synovci Josefa Dudy předán Řád britského impéria CBE.
Na žádost Zbyňka Dudy byla jeho strýci 9. srpna 1990 vrácena vojenská hodnost a 17. listopadu 1990 byl povýšen na generálmajora in memoriam, obdržel rovněž medaili „Za zásluhy o armádu 1. stupně“.
28. října 2002 byl gmj. Josefu Dudovi CBE prezidentem Havlem propůjčen Řád Bílého lva III. třídy.

Pamětní deska, kterou ztvárnili autoři Radko Šťastný a Jan Dvořák, nese znak 312. perutě, u které Josef Duda létal, druhým motivem je hlava siouxského náčelníka, znak Escadrille Laffayette.

Rodinu Dudových reprezentoval synovec Josefa Dudy, pan Zbyněk Duda: „Stojíme u jeho bývalé školy, nedaleko je jeho rodný dům, a také Sokol Královské Hradčany, který rodina zakládala a kde byl Josef Duda významným sportovcem. Praha mu byla nadevše. Milý strýčku, vrátil ses domů, vítej,“ ukončil emotivně slavnostní odhalení pamětní desky.

FOTO: Pamětní deska generála Josefa Dudy

Pamětní deska generála Josefa Dudy - 1 duda bez názvuPamětní deska generála Josefa Dudy - 2 Plukovník_letectva_Josef_Duda_01Pamětní deska generála Josefa Dudy - 3 duda bez názvu+ (2)Pamětní deska generála Josefa Dudy - 4 c2a DSC01731 posádka 311. bombardovací perutě RAF, jaro 41Pamětní deska generála Josefa Dudy - 5 DSC01921 churchill beneš velitel brigády bedřich neumann
Další fotky
Pamětní deska generála Josefa Dudy - 6 přivítání letců z británie na ruzyni srpen 45Pamětní deska generála Josefa Dudy - 7 P1260645Pamětní deska generála Josefa Dudy - 0 příchod našich letců z fr do brit


Nepřehlédněte